adscode

Öğretmenlik, artık bilim işidir! Diplomalı öğrenciler...

Öğretmenlik, artık bilim işidir! Diplomalı öğrenciler…

byomerorhan@gmail.com
Hayat mektebi” sokak jargonunu kullanmayan sanırım yoktur. Beğenirsiniz beğenmezsiniz bilmem ama okulda öğretilenlerle yaşamın öğrettikleri hiç örtüşmez. Okulları bitirdikten sonra, öğrenilenler unutulup hayata yeniden başlanıyor sanki…

Battal boy kâğıtlara basılmış ve altın varak süslemeli diplomaları almak yeterli olmuyor artık. Öğrenme yaşam boyu sürüyor. Nefes almak gibi... Öğrenme durunca hayat da duruyor veya bir oksijen tüpüne bağlıymış gibi yaşıyor insan…

Finlandiya eğitimde nasıl uzun süre lider oldu? Asya Kaplanları zirveye nasıl çıktı?

Merak işte! Ama hepsi o kadar… Hayır, işin aslını öğrense ne yapacak o da başka bir merak konusu!

Millet olarak dünyada olup bitenle yakından ilgiliyiz, gidip öğrenip öğrenip geliyoruz. Adamlar, bütçede eğitime ciddi kaynak ayırıyoruz, diyor, biz parayı çiçek böceğe harcıyoruz.

Adamlar, öğretmen eğitimi çok önemli, yaşam boyu öğrenme gerekiyor, diyor, biz öğretmen liseleri ve eğitim fakültelerini kapatıyoruz. Refleksimiz müthiş canım!

Yurt dışından eğitimcilerle bir araya geldiğimizde, ülkemizde nasıl öğretmen olunduğunu soruyorlar. Eğitim fakültelerinden mezun olanlar KPSS diye ortak bir sınava giriyorlar, en yüksek puan alanlar -şansları da varsa- atanıyor, diyoruz. Buraya kadar saygıyla dinliyorlar ve anlamaya çalışıyorlar. Ancak, bazı yıllarda ve dönemlerde eğitim fakülteleri dışında başka bölümleri bitiren meslek sahiplerinin formasyon alıp öğretmen olabildiğini söylediğimizde bunu hiç anlamıyorlar.

Yetmiş milyonluk ülkesiniz elbette sizin de nüfus, eğitim, istihdam gibi konularla ilgili planlarınız vardır değil mi? Soruyu yazarken bile yüzümde hüzünlü bir tebessüm oluştu. Ya sizde? İçimizden gümbür gümbür yanıt vermek geçti. Ama geçti! Geçti ve gitti…

Biz soruların cevabını gerçekten öğrenmek istiyor muyuz önce ona bakmak lazım. Yani merakımızı gidermek için mi yoksa bir şeyler değiştirmek için mi öğreniyoruz?.. Hayatın her alanında samimiyet gerekiyor vesselam…

Bundan 10 yıl öncesine kadar 20 yıl önceki deneyimlerinizle öğretmenlik yapabilirdiniz ancak şimdi bu mümkün değil. Yani “battal boy, altın varak diploma” tek başına işe yaramıyor artık.

Dünya, sınav skorlarından çok farklı parametrelere göre insanları istihdam ediyor. Silikon vadisinde iş bulabilmek için önce merakınıza, heyecanınıza ve yaratıcılığınıza bakılıyor sonra diplomaya.

4 ya da 6 yıllık aldığınız eğitimin arkasına saklanarak ömür boyu iş bulma ve çalışma şansınız yok artık. Sürdürülebilir bir öğrenme isteğine sahip ve sürekli gelişiyor olmanız lazım.
Kutadgu Bilig’i öğrenmiş olmanız yetmiyor, Patrick Modiano’nun neden 2014 yılında Nobel Ödülü’ne layık görüldüğünü de bilmeniz gerekiyor.

Günümüzde salt bilgiyi depolamak, süper bir ezberle hafızaya sahip olmaktan çok entelektüel bir kişilik yapısı ve gelişmiş bir duygusal zekâ gerekiyor.

Genç öğretmeler veya öğretmenliği meslek olarak seçecek olanlar, gerçek diplomalarını yaşama kazandırdıkları değerlerle ve öğrencilerinden alacaklar.

Öğretmenler, öğrencilerinin hazır bulunuşluklarını öğrenmeden, yeteneklerini ve ilgilerini saptamadan ve saygılarını kazanmadan işlerini yapamazlar. Branşları ile ilgili tüm kaynakları öğrencilerinden önce taramalı, ders verecekleri öğrencilerin farklı öğrenme şekillerine göre derslere hazırlanmalılar. Bunun için teknolojiye hâkim ama mahkûm olmayan, gününün yarısını sosyal medyada diğer yarısını da televizyon karşısında geçirmemelidirler. Okullarda öğrencilerden çok, öğretmenlerin mobil telefon ve bilgisayar kullanımına “dikkat etmelerini önereceğimiz” günlere geldik, ne yazık ki!

Öğretmenlik, artık bir bilim işidir. Bilimdir çünkü metodolojiyi doğru kullanabilmeli, çok yönlü ve analitik düşünebilmeli ama bir sanatçı kadar da duyarlı olmalıdır. Öğretmenlik, kocaman yürekli insanların yapabileceği ve öğrencileriyle birlikte hayat boyu öğrenmeye hazır insanların işidir.
 
Ömer Orhan 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)