adscode

​ Okulların dershaneye dönüşümü!

byomerorhan@gmail.com
OKS, SBS, TEOG derken sürekli değişen sınav sistemleri hayatımızın merkezine yerleşti. Bizim kadar eğitimi konuşan ama henüz sağlıklı bir yol bulamayan başka bir ülke de yoktur. Bir gerçek var ki henüz doğru sistemi bulamadık ama isim bulma konusunda muhteşemiz! Sanırım sistemi düşünmeden, kurgulamadan, pilot uygulamalarını yeterince gerçekleştirmeden önce sistemin ismini belirliyoruz. Sistem arkadan geliyor ve birini anlayamadan diğeri sırada bekliyor. Tabiri caizse, “ortalık toz duman”.

Baş döndürücü bir hızla değişen eğitim sistemimizde, özel öğretmenler, dershaneler, eğitim danışmanları, eğitim koçları derken şimdi de sınav/tercih uzmanları türeyecek. Son dakika açıklamaları ile verilen yönergeleri anlamaya çalışırken, yapılan tercihlerin ne kadar sağlıklı olacağı da şüpheli. Sorun değil, nasıl olsa tüm okullar hemen hemen aynı hâle getirildi ve kimse açıkta kalmayacak!

Sorun var mı? Yok!

Önce, agresif bir çıkışla dershaneleri kapatalım kararı alındı ve Türkiye’deki 3600 dershane, kara kara ne yapacağını düşünmeye başladı. Sonra dershaneleri okula dönüştürebilirsiniz, açıklamasıyla ipler gevşetildi.
Şimdi en büyük tehlike “OKULLARIN” dershaneye dönüşmesi!  Yani dershaneleri kapatalım derken tüm okullar da dershaneye dönüştürülmüş olacaktır. Devlet okulları bunu hissetmeyecek veya çok daha sonra hissedecek ancak özel okullar için durum aynı olmayacaktır. Eğitime yıllardır hizmet eden kurumların işi oldukça zor. Ya kurulacak bu düzene ayak uyduracak ya da işin doğrusunu yaparak direnmeye çalışacaktır. Şu an için kimse farkında değil ancak bu duruma izin verilirse eğitim ciddi anlamda yara alacaktır.

Önümüzdeki yıllarda okulların, sadece öğretim yaptığı, belki de ölçme değerlendirme sisteminin çöktüğü, “bedavadan” not verildiği hatta bunun anons edilerek öğrenci çekilmeye çalışıldığını duyacağız. Sınavlara hazırlığın çok daha fazla öne çıkartıldığı bir model oluşmuş olacak. Yağmurdan kaçarken doluya tutulacağımız kesin!

Doğru ve yanlış birbirine karışacak, doğru yapanlar kendilerini anlatmak zorunda kalacaktır. Okulların durumları da maalesef sorgulanmaya başlanacak, eğitim ve öğretimi birlikte yapmaya çalışanlarla sınavlara hazırlık anlamında sadece öğretim yapacak okullar karşı karşıya gelecektir.

Eğitimdeki düzenlemelerin sonuçlarını çoğunlukla bir nesil sonra görürsünüz ancak bunu yapanları ortada göremezsiniz! Masa başında alınan kararların toplumun neredeyse tamamını etkilediğinin asla unutulmaması, bu sorumluluğun “hissedilmesi” gerekir.
Ömer Orhan
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)