adscode

On binlerce birinci ve ikinci… Peki, hangi okul?

Yeni kayıt dönemi ve kafalar yine çok karışık. Çocuklar çok farkında olmasa da veliler bir o yana bir bu yana savrulacak gibi görünüyor.

byomerorhan@gmail.com
17.000 TEOG birincisi… Bu kadar birinci olunca ikincilerin esamesi bile okunmuyor ama en az bir 30.000 kişi de ikinci var mıdır? Ee vardır… Peki, üçüncüler? Dördüncüler? Beşinciler? Aralarında kaç soru fark vardır ki?..

Olan yine ergenliğin zirvesindeki çocuklara oluyor.

  • Ben sana daha çok çalış demedim mi?

  • Bak bir soru daha yapsaydın, bilmem kaç puan alacaktın!

  • Bilmem kimin çocuğu bilmem kaç puan almış…

  • Bilmem hangi okul herkese yüz vermiş…

Ahh vahlarla dolu cümleler ve çocukların başarısını değil de başarısızlığını tescil edecek konuşmalar.

Yapılan açıklamalara göre TEOG sınav değil bir sistemmiş. Ülkemizde var olan sınav sistemini kaldırmak için niyet güzel de sonuç değişmediği gibi işler daha karmaşık bir hâl almaya başladı.

Değişen?..

Çocukların ders ortalamalarının yükseltilmesi için velilerin okullara yüklenmeye başlaması.

Sonuç; hormonlu puanlar…

Kamuoyunun yarattığı baskıya önce ortaokullar direnemedi şimdi de merkezî ortak sınav TEOG ile on binlerce “başarılı” çocuk imajı yaratıldı.

Hak edilmeyen notların alınması ile her şeyin mübah olduğu kültürü yerleşmeye, adam sendecilik, “ne olacakmış ki” kabul görmeye başladı. İnsanlar çocuklarının daha iyi öğrenim alabilmesi için karakteri oluşturan birçok özellikten taviz vermeyi öğrendi.

Ne için?

Daha iyi eğitim ve okul için…

Japonya’da çocukların okullarını temizlemeleri, yemek dağıtmaları, bulaşık yıkamalarını gıpta ile beğenen anne ve babalar iş kendi çocuklarına gelince benzer uygulamalar için gurur kırıcı olduğunu söylüyor.

Okulların ölçme değerlendirme sistemlerinin tartışmaya açılması ve eleştirilmesinin sonuçları ağır olacaktır.

Yıllarca, eğitimin insan hayatında ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Hak, adalet, eşitlik gibi kavramları insanlar nerede öğrenecek? Evlilik programlarından değil herhalde… Hipermarketlerde de satılmadığına göre veya ithal de edilemeyeceği için yine görev eğitimcilere ve yetkililere düşüyor.

Gelelim alınan puanlara göre en iyi okula yerleşmeye…

Anadolu liselerinin eski kadrolarına sahip olmadığını biliyoruz. Artık çoktan marka okul olmaktan uzaklaşmaya başladılar.

Fen liseleri, fen derslerinin ağırlıklı işlendiği Türkçe müfredatlı okullar. Ayrıca henüz 13 yaşındaki bir çocuğun mutlaka mühendis ya da tıp okuyacağı gibi bir karar vermesi bekleniyor olması da iyi düşünülmesi gereken bir konu.

Ülkemize kaçarak ekmek parası için gelen siyahiler bile Fransızca ve İngilizce biliyorlar. Biz ise Anadolu liselerinin Türkçe öğrenime geçmesiyle yabancı dil öğrenimini yine rafa kaldırdık.

Yabancı dille öğretim yapmayı sürdüren yabancı okullar krem dö la krem (creme de la creme) öğrenci almanın telaşında. Elbette bu yıl da bahçelerinde öğrenci velileri sabahlayacak gibi görünüyor. Bana göre bu yıl taban puanları tavan olacak. Bakalım başarı burslarının tabanı ne olacak? Bu okulların web sitelerinden yapacakları açıklamaların takip edilmesini öneriyorum.

Hâlen yabancı dille öğretim yapan özel okulların da şansının birkaç yıl daha yüksek olacağını düşünüyorum. Özellikle çağdaş eğitim anlayışını benimsemiş okullar yine çok tercih edilecektir. Aslına bakacak olursanız devletin özel okulları teşvik etmesinin de etkisiyle özel okullar bu yıl da öğrenci bulmakta zorlanmayacaktır.

Okullara birkaç soru…

Yabancı dil öğretimi konusunda neler yapılıyor? Göstergeler ve sonuçlar nelerdir? Dil öğrenimini destekleyici hangi çalışmalar yapılıyor? Örnekler?

Özellikle başarı burslu veya yüzde 1’lik dilimden alınmış öğrencilerin sonuçları nelerdir? Sanırım bu tür öğrencilerin liseden mezun olduklarında da başarıları devam etmiş olmalıdır değil mi?

Kadro ne sıklıkta değişiyor? Öğretmenlerin mezuniyetleri ve deneyimleri?

Ders dışı çalışmalar nelerdir? Her öğrenciyi kapsayan çalışmalar var mı?

Rehberlik servisi çalışmaları nelerdir?

Spor ve sanat çalışmaları ne yoğunlukta yapılmaktadır?

Millî Eğitim Bakanlığınca 30 Haziran´da yerleştirmeye esas puanların açıklanmasının ardından 14-24 Temmuz arasında liselere tercihler alınacak. Ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 30 Haziran-13 Temmuz´da yapılacak. Liselere yerleştirme sonuçları, 11 Ağustos´ta ilan edilecek.

Bundan sonra elbette iş bitmiyor, kayıt yaptıramamış olanlar yani Anadolu lisesine kayıt olanlar ya da merkezî sistemle bir liseye yerleştirilmiş olanlar için nakil süreci devam edecek. Elbette okulların kontenjan açığı ve puan durumuna göre kayıt şansı yine bulunmakta.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. "Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım." butonunu işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017´ye kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

Doğru soruların sorulmasıyla başlayacak olan süreçte tüm öğrencilere gönüllerince eğitim alacakları bir okul dilerim.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)