adscode

Ortaöğretime geçiş, tercih ve yerleştirme süreci devam ediyor

“Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 2018” yayımlandı.

byomerorhan@gmail.com
Veliler, gözünün içine bakmaya kıyamadıkları çocuklarının eğitim süreçleri ve “geleceklerinden” her zaman endişelenir; ancak diğer paydaşların da aynı endişeyi taşıyor olmasını bekliyor insan. 

Özetle:

Özel okul düşünenler, 13 Temmuz tarihine kadar kayıt işlemlerini bitirecekler. Velilerin özel okulların taban puanlarını ve takvimlerini okullardan veya web sitelerinden takip etmeleri ve bizzat müracaatları gerekiyor.

Bu yıl takvim kısıtlı/sıkışık olduğu için bir çakışma söz konusu. Özel okul kayıtları devam ederken devlet okulları için tercih süreci başlıyor, 2-13 Temmuz 2018. Kısmen eş zamanlı bir durum var. 

Bir özel okula kesin kayıt yaptıranlar veya kayıt yaptırdıysa bile süresi içinde kayıtlarını iptal etmeyenler devlet okulları için tercih yapamıyor, buna da dikkat etmek lazım.

Ayrıca resmî okul tercihi yaparak tercihlerini onaylatanlar da özel okullara kesin kayıt yaptıramaz. Bu durumu yaşamamak için özel okul düşünenlerin kesin karar vermiş olmaları ve eğer özel okul düşünüyorlarsa tercih yapmamaları, yapmışlarsa da süresi içinde iptal ettirmeleri gerekiyor.

Devlet okulu düşünenler

  • Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar – 5 tercih
  • Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar – 5 tercih
  • Pansiyonlu Okullardan tercih yapacaklar – 5 tercih

Sınava girmeyen öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı açılmıyor! Bu öğrenciler ya özel okullara kayıt yaptıracaklar ya da Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okulları tercih edecekler.

Ayrıca Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar yani ikametiniz sınırlarında bulunan ve sınavla öğrenci almayan diğer okullardan tercih yapmadan Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edemiyorsunuz. Yani öğrencinin puanı Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullara yetmezse ki tercih sayısı çok az (5 tercih), ikamete göre yerleştirmede sizin görüşünüz alınmak istenmiş. 

İşin aslı şu: Çocuğunuza “Süt içer misin?” diye sormak yerine, 

“Sütünü sıcak mı, ılık mı içersin?” diye sorduğunuzda mutlaka sütü içirmiş olursunuz… Benzer bir durum var ve bu durumda tercih sizin olmuş olacak! Açıkta kalanlar, komisyonlar tarafından uygun olan okullara yerleştirilecekler.

Bu arada herhangi bir okula yerleşen öğrenciler ile herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler dört nakil sürecinde kontenjan ve uygunluk durumuna göre yeniden tercih yapabilecekler. 

6 Ağustos-6 Eylül arasında nakil işlemleri devam edecek.

Buraya kadar Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’ndan özet bilgileri aktardım. Ancak mutlaka kılavuzun tamamını okumakta yarar var.

http://odsgm.meb.gov.tr/www/2018-yili-ortaogretime-gecis-tercih-ve-yerlestirme-kilavuzu/icerik/322

Özel okul düşünenler

Puanı yüksek olan ve özel okullara başarı bursu ile girmek isteyenler; okulun neyi taahhüt ettiğine, hangi şartlarda burs verildiğine ve bursun kaybedilme durumlarına dikkat etmeliler. Eğer başarı bursu veren okul taahhütname/sözleşme imzalatacaksa belgenin okunması ve bir örneğinin alınmasını öneririm. 

Sizin için ilk yıl önemli, “Çocuğu okula bir atalım.” diye düşünüyor olabilirsiniz ama bence lise öğreniminin diğer yıllarıyla ilgili süreci de mutlaka öğrenmekte ve mümkünse kayıt/güvence altına almakta yarar var diye düşünüyorum.

Sıklıkla karşılaştığım soru, hangi okul?

Eve en yakın, 

En uygun fiyatlı,

En köklü,

Sınava hazırlayan,

Disiplinli,

Serbest,

Yurt dışı odaklı,

Yabancı dilde öğretim yapan (fen matematik derslerinin öğretimini okulun seçtiği yabancı dilde yapan)

IB Diploması veren,

Yabancı dil öğretimi güçlü,

Kulüp ve ders dışı çalışmalara önem veren,

Fiziksel olanakları iyi…

Aslına bakacak olursanız matruşka bebekler gibi açtıkça her birinin içerisinden başka başka özellikler de çıkartabilir ve çoğaltabiliriz.

Bunların yanında bir okulu okul yapan en önemli unsurlardan biri yönetim ve öğretim kadrosudur. Ancak tercih dönemi tatile denk geldiğinden bunu anlama şansınız çok düşük. Okula sorsanız da elbette iyi diyecektir. En iyisi deneyimi olan veliler ve diğer kişilerle görüşmek.

Hangisi doğru? Tek doğru var mı? 

Yukarıdaki soruların tek bir yanıtı olamadığı için tek tip insan yetiştirmeyen bir okul ideal olmalıdır. Yaşam, sorumlulukları yerine getirmek için kazanılmış alışkanlıklar üzerine kuruludur. Alışkanlık kazanmak ise süreklilik ve istikrar gerektirir. Bunu sağlamak için ailelerin ve okulun aynı dili konuşması gerekir.

Ülkemizin en başta gelen sorunlarından biri olan sorumluluk alma konusunda gelişme gösterebilmek, en önemli hedeflerden biri olmalıdır. Öğrencileri hayata hazırlamak, bir anlamda sorumluluk bilincinin kazandırılması ile mümkün olacaktır.

Öyleyse okul, öğretmen ve öğrencileri ile birlikte çalışan bir fabrika gibi olmalıdır. Sürekli üretmeli, bilgiyi yaşamla olabildiğince örtüştürmeli, farklı öğrenme özelliklerine dikkat ederek çeşitliliği arttırmalıdır.

Okulun sağladığı katma değerleri doğru okumak, anlamak ve bunları beklentilerinizle karşılaştırmanız gerekir.

Özel olsun, devlet olsun, okul seçerken, “tabelasına”, söylemlerine ve “reklamlarına” dikkat etmekte yarar vardır. 

Ben her zaman, samimiyete bakmışımdır, bunun için de mutlaka okul müdürleri ile tanışmalı, görüşmeli ve diğer yönetici ve çalışanları izlemelisiniz. Eminim okulu görmek, yöneticileri ve diğer çalışanları ile görüşmek size fikir verecektir.

Unutmayalım, birinin doğrusu diğerinin yanlışı olabilir.

Önceliklerinizi dikkatlice saptayın derim…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)