adscode

Sınav olma sırası velilerde!

Yıllarca öğrencilere sınav yaptık; onları seçtik, değerlendirdik, eledik, yerleştirdik.

byomerorhan@gmail.com
Mülakatlar, tanıma çalışmaları, sınavlar… Her ne kadar doğru olduğu düşünülse de bu yöntemin bazı “handikap”larının olduğu ortada.

Günümüzde eğitimcileri canından bezdirenler; çocuklar ve yaptıkları işin güçlüğü değil, maalesef veliler!..

Sınav olma sırası velilerde…

Meraklı mısınız?

Hangi meslek grubu olursa olsun “inovasyon” çağındayız ya, yaratıcılık ve merak çok önemli, sizin meraklı oluşunuz çocuğunuz üzerinde büyük etki yaratacaktır. Yaratıcı ve meraklı mısınız?

Okur musunuz?

Boş zamanlarınızda mutlaka kitap okuyorsunuz ve çocuğunuzun da düzenli okumasını istiyorsunuz. Gazete, haftalık veya aylık dergi de takip ediyorsunuz değil mi?

Değil mi?

Akşamları yorgun argın işten eve döndüğünüzde televizyon karşısına geçiyor veya bilgisayarınızda biraz kafa dağıtıyorsunuz. Bunun da en doğal hakkınız olduğunu düşünüyorsunuz ve çocuğunuza da sürekli ders çalışmasını mı hatırlatıyorsunuz? Geçmiş olsun!

Bağımlı mısınız?

Telefon, televizyon, bilgisayar gibi ekran bağımlılığınız var mı? Yoksa bile çocuğunuzun bağımlılığını/bağımlı olmasını tetikliyor musunuz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Ona bu tür olanakları hak görerek, yaş durumuna bakmadan ve gerekli eğitimi vermeden sunuyorsanız bağımlı olma riskine de zemin hazırladığınızı unutmamalısınız.

Çocuğunuza kendi okul hayatınızı anlattınız mı?

Ballandıra ballandıra nasıl yaramazlık yaptığınızı, okul kırdığınızı, kopya çektiğinizi, sınavdan sınava ders çalıştığınızı, bazı dersleri hiç sevmediğinizi, sınavlarda başarısız olduğunuzu hatta sınıf tekrar ettiğinizi ağzınızdan kaçırdınız mı?

Ya da ne kadar başarılı olduğunuzu ve biraz da katarak okulun bilmem kaçıncısı olduğunuzu mu anlattınız?

Motivasyon için bu iki önerme veya deneyim de pek işe yaramaz, aklınızda olsun. Hedefler, bireylerin yetenekleri, birikimleri, tutkuları göz önüne alınarak saptanmalıdır.

Sorumluluklarınızı önemsiyor musunuz?

Aile içinde üstlendiğiniz sorumlulukları aksatmadan yerine getiriyor ve diğer bireylere de yardım ediyor musunuz?

Peki, çocuğunuzun yatağını ve odasını toplaması, sofra adabı, masayı kurma ve kaldırmaya yardım etmesi, alışverişte torba taşıması, ev hayvanı varsa bakımını yapması, diğer ev işlerini paylaşması ve kendi isteği ile ders çalışması gibi temel sorumlulukları üstlenmesini sağladınız mı?

“Rüşvet” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ödül olarak genelde maddi değeri olan şeyleri tercih ediyorsanız ve özellikle kendi sorumluluklarınızı aksattığınızda (vicdan azabından) çocuğunuza ödüller veriyorsanız da geçmiş olsun!

Çocuğunuzun yanında birilerini eleştiriyor ve özellikle okulu, öğretmenleri çekiştiriyor musunuz?

Çocuğa yakın olmak, ondan bilgi almakla, onunla dedikodu yapmak aynı şey değildir. Okul ve öğretmenler tarafından yanlış yapılmış olsa bile çocuğunuzun henüz bunu değerlendirebilecek ve tolere edebilecek olgunlukta olmadığını unutmayın!

Sizce akademik başarı nedir?

100 puan üzerinden 70 alan çocuğunuzun puanını nasıl değerlendiriyorsunuz? Neden daha yüksek almadığı ilk sorunuz mu?

Peki, sınavın özelliğini öğrendiniz mi? Genel ortalamayı biliyor musunuz? Öğrenme sürecini analiz edebiliyor musunuz? Bunun gibi birçok sorunun yanıtını bilmiyorsanız, nasıl olur da sadece puan üzerinden başarı değerlendirebilirsiniz? Düşünün…

Sınavlarda sürekli 100 puan alan bir çocuğunuz olduğunu düşünelim... Demek ki çok başarılı öyle mi? Ya sınavlar aşırı kolaysa ve ölçme-değerlendirme yanıltıcıysa?

Sorulacak o kadar çok soru var ki…

Duygusal zekânın ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Çocukluğunuzda sahip olamadıklarınızın tümünü ve daha fazlasını çocuğunuza veriyor musunuz?

Çocuğunuzun kariyerini planladınız mı? Nasıl? Hangi verilere göre?

Çocuğunuzun kendi başına dışarı çıkmasına izin veriyor musunuz? Nereye gittiğini biliyor musunuz? Kimlerle?

Çocuğunuzun davranış değişikliklerini fark ediyor musunuz? Bunların nedenlerini araştırıyor musunuz?

Öğretmenlik önemli bir meslek midir?

Çocuğunuzun eğitimine okulun katkısı ne kadardır?

Okulun geçmişi ve markası ne kadar önemlidir? Neden?

Okuldan beklentinizi önceliğe göre sıralayınız.

Veli olmak ciddi sorumluluklar gerektirir ve bunların başında ebeveyn olmak gelir. Yani öncelikle çocuğunuzun sağlığı, güvenliği, terbiyesi, doğru alışkanlıklar edinmesi ve sorumluluk alarak toplum içinde iyi bir insan olması için üstlendiğiniz sorumluluk. Bu olabildiğince ağır ve hayati bir sorumluluktur. Çocuğunuzun eğitimindeki sorumluluğunuzu ise doğru ayırt etmek gerekir. Eğitimcilerin söylediklerine kulak vermek ve “ben biliyorum” dememek lazımdır… Unutmayın ki “bilgili olmak” sorumluluğu da arttırdığından, bunu “paylaşmakta” yarar vardır.

Sonuç olarak efendim size duymak istediklerinizi söyleyenlerden çok, olabildiğince doğruları söyleyen ve samimiyetle davranan eğitimcilere ve okullara güvenmenizi öneririm.Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)