adscode

Tercihiniz?

byomerorhan@gmail.com
Bir önceki yazımda anaokulu ile ilgili süreçlerin sorgulanmasından söz etmiştim. Ancak eğitim öğretimin diğer aşamalarında da birçok sorgulama yapılmakta ve mutlak doğrular aranmaktadır. Bu kadar değişkenin olduğu yerde, sanırım mutlak doğru da yoktur.

Bir okulun sahip olduğu olanaklar, o okulun başarılı uygulamalar yapacağının göstergesi olamaz. Yani donanımları ve fiziksel olanakları ile sizi etkileyen bir okulun bu olanakları ne şekilde, hangi disiplinlerle ve ne ölçüde öğrencinin kullanımına sunduğu önemlidir. Müthiş bir bilgi işlem ağı ve teknolojik altyapı kurulan bir okulda eğer süreci yönetecek yeterlikte öğretmenler yoksa teknoloji konusunda öğretmenlerden çok daha becerikli olan öğrenciler gerekeni yapacaktır! Gereken? Elbette çoğunlukla sistem çökertme çalışmaları, oyunlar ve ekran bağımlılığını pekiştirici diğer işler…

İlkokullar için sınıfın teknolojik altyapısından öte öğretmen deneyimleri, sınıf içi ve dışı uygulamaları, okuma ve yazma çalışmaları çok daha değerlidir. Elbette bu yaş grubu için de farklılaştırılmış eğitim öğretim çalışmaları da büyük önem taşımaktadır. Yani tabiri caizse “ortaya karışık” yapılan planlar, yine ortaya karışık işler çıkartacaktır. Sınıfta etkileşimli tahta (akıllı tahta diye nam salmıştır), bilgisayar ve tabletlerin olduğunu düşünelim. Eğer bunlar öğrencilerin bilgiye erişiminde, tekrar yapmasında, okuma ve yazma çalışmalarında etkili kullanılmıyorsa çok gerekli olduğunu söyleyemeyeceğim. Öncelik, bunlara sahip olmak değildir.
Her yaş grubunun özellikleri farklı olduğu için okulun ilk yıllarında temel kavramlar ve becerilerin öğrencilere kazandırılması hedeflenmelidir. Öncelikle düzgün bir dil öğretimi ve Türkçe bilgisi, doğru ve hızlı okuma ile okunaklı yazma çalışmaları çok değerlidir. Ayrıca mücadeleci bir kişilik ve doğru alışkanlıkların kazandırılması için öğretmen becerileri hayati önem taşımaktadır.

Toplumda yerleşmiş “temeli sağlam” diye bir söylem vardır. Temel, yukarıda sözünü ettiğim okuma, yazma, vazgeçmeme, araştırma isteği/meraktır. Daha sonraki yıllarda merak yerini tutkuya bırakır ki, bunu kazanmış bir bireyin başarısız olması neredeyse mümkün değildir. Tutku, ateştir. Başarıdır. Yaratıcılıktır. Gelecektir.

İlkokulda öğrencilerin grup çalışmaları ile birlikte bir şeyler keşfetme, araştırma yaparak öğrenme, paylaşma, görev ve sorumluluk alma, başarıyı da bölüşebilme gibi daha sonraki yıllarda hayati önem taşıyacak çalışmalara da yer verilmelidir. Sözü edilen temelin içerisinde bunlar da yer alır.

Buraya kadar tamam. Peki, okul nasıl seçilecek? Yapılan her araştırma ve öğrenilen her yeni şey kafaları iyice karıştırırken karar nasıl verilecek?

Aslına bakarsanız mutlak doğru olmadığı için biraz rahat olmakta yarar var. Beklentileri çok yüksek tutmamak gerekiyor. Unutmayalım ki bizim yetiştiğimiz zamanla birlikte detaylar da değişmiştir. Önce bu kabul edilmelidir.

Okul; temizliği, düzeni, gösterişsiz ve abartısız oluşu ile dikkat çekmelidir. Eğitim kadrosunun sürekliliği, yapılan eğitim çalışmaları, bu çalışmalara katılan öğrenci sayıları ve çeşitliliği de dikkat edilmesi gereken konulardır. Bir okulda gerçekleştirilen faaliyetlerde sürekli aynı öğrencilere görev veriliyorsa asıl amaçtan uzaklaşılmış demektir. Unutulmamalıdır ki insanlar bebek adımlarıyla ilerleme kaydederler. Birden bire gelişim olmaz. Bunun için çocukların yeteneklerini keşfedecekleri ders içi ve ders dışı aktivitelerin dâhil edilmeleri, o aktivitelerin ne kadar muhteşem olduğundan önemlidir. Bu anlamda mutlak başarı hedefleyen, bununla övünen, sürekli “en iyi” öğrencileri parlatan ama diğerlerinden söz bile etmeyen okullar listeden silinebilir.

Eğitim, hafife alınmayacak kadar zor ve sabır isteyen bir iştir. Çağdaş uygulamalardan kopmayan, öğrencilerin merakını tetiklemek için teknolojiyi akılcı dozlarda kullanan ama abartmayan, kültürel ve sanatsal çalışmaları planlı bir şekilde uygulayan okulları aramak, bulmak için de doğru soruları sormak ve en önemlisi öğretmen ve yöneticilerle yüz yüze görüşerek samimiyetlerini anlamak gerekir.
Eğitim, günümüzde olduğu gibi “dört seçenekten biri seçilerek elde edilecek bir sınav başarısı” kadar basit değildir.

Ömer ORHAN

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)