adscode

Türk özel okulların taban puanları yok mu?

Türk özel okulların taban puanları yok mu?

byomerorhan@gmail.com
21 Temmuz 2014 Pazartesi günü “özel okullar taban puanları”nı açıkladı!

Haberi, gazeteler ve internet ortamından okuduk, öğrendik. Okuduk ama yazılanların maalesef eksik olduğunu da fark ettik. Sadece yabancı okulların taban puanları gösterilmiş ve onlarla ilgili yorumlar yapılmış ancak Türk özel okulları ile ilgili tek bir bildirim ya da açıklama yapılmamış.

İlk kez bu yıl böyle bir şeyle karşılaştık. Hayır olur inşallah!

Demek ki bugüne kadar biz yanlış biliyormuşuz. Özel okul denildiğinde yabancı okullar kastediliyormuş! Öğrenmiş olduk.

“Ancak bizi yanıltan geçmiş oldu.”

Türk ve yabancı okulların puanları birlikte açıklanırdı. Yabancı okulların açıkladıkları taban puanları genelde çok daha yüksek olur,  bazı Türk okulları da kendini bu seviyede göstermek için çok yüksek taban puan açıklar ama bunun gerçeği yansıtmadığı bilinirdi. Kim ne kadar yüksek puan açıklasa da sonraki haftalarda bir iki yabancı okul dışında yabancı okullar ve Türk özel okullar puanlarını düşürerek kontenjanlarını doldurmaya çalışırdı. Eğitim öğretim sisteminin içinde olanlar, yıllardır bu durumu çok iyi bilirler. Kayıt süreci her zaman tüm özel okullar için sıkıntılı geçer.Özellikle değişen eğitim sistemleri, devletin liseler ve lise programlarının üzerindeki uygulamaları, ister yabancı olsun ister Türk olsun tüm okulları ilgilendirmektedir. Bu birbirinden ayrılmaması gereken bir bütündür. Ayrıştırmak, ayrıcalıklı kılmak ne olursa olsun uygun değildir. Özellikle de kendi ülkemizde Türk özel okullarının yaşamsal mücadelelerini görmezden gelmek, onlara destek olmak yerine işin kolayına kaçarak ve popülist yaklaşımlarla değersiz oldukları algısı yaratmak yanlıştır. Sistem içerisinde zaten tercih insanlara aittir. Bunun için bilerek ya da bilmeyerek algı yaratmak “kendi ayağına kurşun sıkmak” gibi bir şey…

Şimdi tekrar edelim: “Özel okullar” taban puanlarını açıkladı, yabancı okulların değil!

Ülke, eğitimle ilgili bir sürü sorunla uğraşırken, eğitime, samimiyetle yatırım yapmış olan gerek şahıs gerekse vakıf okullarının mutlaka desteklenmesi gerekir. Farklı sektörlere yönelerek belki de daha çok kazanç elde edebilecekken, her şeye rağmen eğitime yatırım yapmış, tüm zorlukları ve riskleri göze almış insanların ve kurumların bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.
Komplekslerimizden ve hayranlıklarımızdan kurtulursak, gelecekte belki daha aydınlık günler görebiliriz.

Ömer Orhan

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)