adscode

Üniversite tercihlerinde stratejiler…

byomerorhan@gmail.com
Bu ülkede gençler, çoğu zaman kendi tercihlerini yapamadılar. Onlar adına yapılan tercihlere saygı duymak zorunda kaldılar. Bu şekilde yönlendirilenler, istemedikleri üniversitelere girdiler. Girenlerin bir kısmı, bu anlamsızlığı sürdürmeyerek okulunu yarıda bıraktı ve kendine yeni bir yön çizdi. Bunu başaramayanlar da istemedikleri bölümlerde okudu. İsteksiz ve hayalsiz bir şekilde tüketilen bir eğitim süreci el birliği ile hayata geçirildi!

Sonunda “bir baltaya sap olma” telaşı ve zorunluluklarla seçilmiş meslekler ve meslek insanları yaratılmış oldu. Fırsat bulanlar eğitim aldıkları alanların dışındaki mesleklere yöneldiler. Hatta yönelenler, çok da başarılı oldular. Ancak kaybedilen zamanlar ve kaynaklar, işte bütün mesele bu!

Burada dikkat çekilmeye çalışılan sorun, başlangıç anından itibaren yapılan yanlıştır. Yani gençlerin, neyi yapıp neyi yapamayacağına veya neyi isteyip neyi istemediğne yetişkinlerin karar vermesidir. Gençlere rehberlik etmekle onların adına karar vermek arasında yaşamsal bir ayrım vardır.

Doğada hiçbir canlı kendi cinsleri ve ailesi tarafından bu kadar etki altında bırakılmaz. Bu doğal değildir!

LYS sonuçları açıklandı ve yüz binlerce ailede hummalı bir telaş başladı. Anne ve babalar, kendi yaşamları ile ilişkilendirdikleri deneyimleri ve istekleri ile tercih döneminde aktif olacaktır. Eğer anne ve babalarda bir tutukluk olursa, mutlaka dayı, teyze, amca ve kuzenlerle birlikte, maaile tercih döneminde rol oynanacak ya da rol modeller oluşturulacaktır.

    •    Mühendis ol! Her zaman kıymetli meslektir!
    •    Doktor ol, doktor!
    •    Dayın gibi iktisatçı ol!
    •    Ol, ol, ol!

Test çözmekten başını kaldırmasına izin verilmemiş ve hangi alanlarda yetenekli olduğunu anlamak için fırsat bulamamış gençler, tercih aşamasında da kendi başlarına bu kararı veremez değil mi?
Gelecekte, onu heyecanla ayağa kaldıracak, tutku ile bağlanacağı, yaratıcılığını ortaya çıkartacağı ve seveceği işi yapmasını istiyorsak, lütfen gençlerin tercihlerine saygı gösterelim.
Onlara, ciddi anlamda yol gösterelim, rehber olalım, yeteneklerinin neler olduğunu, sevdikleri/sevebilecekleri alanları bulmaları için doğru soruları sormalarına yardımcı olalım. Bu süreçlerde yanlarında yer alalım ama ne olursa olsun son kararı onlara bırakalım. Ne için mi? Mutlu bir insan ve mutlu bir gelecek yaratmak için!
Ömer Orhan

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)