adscode

Vazgeçebilir misiniz?

Siz, siz olun; doğal hayattan tutun da ev hayatı, iş hayatı hatta aşk hayatında bile nelerden vazgeçtiğinize, nelerden vazgeçmediğinize dikkat edin.

byomerorhan@gmail.com
İnsanoğlunun, “sahip olma” üzerine kurulu serüveni çocukluğunda başlar. Mutlu olmayı sürekli bir şeylere sahip olmakla örtüştürür insan. İlk öğretmenleri olan anne ve babası da çoğu zaman bunu ona bilinçsizce öğretir.

Başarı budur! Düzen böyle kurulmuştur… İnsan, sahip olmalıdır ve sahip oldukları ile gurur duymalıdır. Bunda hiçbir beis (engel / zarar) yoktur!

Sahip olmak, korkuları da beraberinde getirecektir. Ancak bu gerçek, yaşam boyu görülmeyecek ya da görmezden gelinecektir. İnsanın varlığı ne kadar çok olursa korkularının da o kadar olacağı belki de hiç anlaşılmayacaktır.

Oysa korku; lezzeti, huzuru, sağlığı ve dengeyi bozar. Kemirgendir… Yer bitirir, kevgire çevirir insanı. Malum, kevgir de içinde su tutmaz. Gözenekleri açıldıkça içinde bulunan her şey akar, dökülüp gider. 

Kevgirdeki delik sayısı ne kadar çoksa ve delikler ne kadar genişse, kevgir sahibi bir o kadar sıkı tutmaya çalışır elindekileri.

Demek ki iki önemli konu varmış: Birincisi kevgirin gözenek sayısı ve gözenek genişliği; ikincisi de elindekiler, yani sahip olunanlar.

Para, mal, mülk, makam, mevki, şöhret vazgeçilmez olursa kevgir olmak kaçınılmazdır. Çünkü her ne kadar kevgir madde olsa da delikler maneviyattır. 

Nasıl ki kevgirle bir yerden bir yere su taşımak imkânsızsa bu tür insanların bir işe yaraması da imkânsızdır.

İş hayatında koltuğuna sarılmış, herhangi birisi için en ufacık bir artısı olmayan, doğru dürüst bir şeyler üretmeyen, üretemeyen, başkalarının hataları üzerinden çıkar sağlamaya çalışan, aşırı menfaatçi ve bunlardan vazgeçemeyen insanlardan kimseye bir hayır gelmez. Bu tür insanlara asla güvenilmez, onlarla paylaşılmaz. 

Son tarifte, bu kevgirler en yakınındaki kişiden bile vazgeçebilir ki bunu yaparken de vicdanını serinletecek bir şeyler mutlaka bulur.  

Siz, siz olun; doğal hayattan tutun da ev hayatı, iş hayatı hatta aşk hayatında bile nelerden vazgeçtiğinize, nelerden vazgeçmediğinize dikkat edin. Egosunu kenara itebilen, maddi çıkarlarından vazgeçerek değerlere, emeğe, insana önem veren kişilere sarılın ve onlardan vazgeçmeyin.

Hanımefendiler, beyefendiler… Elbette her insanın zafiyetleri olacağı için kabında delikler de olacaktır ancak önemli olan kevgire dönüşmemektir. Unutmayın ki kevgire ihtiyaç olduğunda üç beş kuruşa alınacak kevgir her yerde bulunur.

Hayatınızdaki kevgir sayısını azaltın…

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)