adscode

YGS Bitti, Dünya Yeniden Dönmeye Başladı…

Yükseköğretime Geçiş Sınavı bitti. Haydi, geçmiş olsun!

byomerorhan@gmail.com
Sınav için yorumlar gelmeye başladı.

İlk haberler: “Matematik zorladı!”, “Paragraflar uzundu!” Gerçi yıllardır matematik kimi zorlamadı ki… Pisagor’u mu, Öklid’i mi? Elbette onların zorlandığı sorular da olmuştur. Asıl mesele, sınavı ne için hazırladığınız ve nasıl hazırladığınızdır. En basit konudan en “kazık” soru da çıkartılabilir.

Soruları hazırlayanlar “taktik” geliştirirken öğrenciler de bunları anlamak için başka taktikler peşinde. Sanki öğrenme ortadan kalkmış, her şey “sınav taktikleri” üzerinden yürüyor gibi!

İyi geçsin ya da kötü geçsin, sınav bitti mi dünya yeniden dönmeye başlar.

Sınav soruları aynı olmadığı gibi sınava girenler de aynı yapıda değil. Eğitimde elindekinin değerini bilmeyenler de var, fırsat bulamamış olanlar da.

Hayatı boyunca sadece ders çalışarak sınavlardan en yüksek notları alan ve hedefleri 0.01’lik dilim olanlar…

Okula severek giden, derslerden en yüksek puanları alamasalar da bunu kafaya takmayan ama sosyal anlamda üretenler. Yani, yetenekleri doğrultusunda olabilecek en uygun bölüm ve üniversiteye yerleşmeyi hedefleyenler…

Derslerle “arası” olmayan, okula neden gittiklerini çoktan unutmuş olanlar… Para varsa özel üniversite ve yurt dışı, yoksa açık öğretime yönelenler... Ben birkaç tanesini yazdım ama çeşitliliği artırmak çok mümkün.

Gençlerin hayatında bu kadar fazla caydırıcı varken ve her geçen gün bu caydırıcılar artarken, zor iş şu sınavlara hazırlanmak. Ancak bence sorun yok, akıp giden “whatsapp mesajlarına bakmaktan” fırsat bulabildikleri ölçüde derslerini çalıştılar!

9 ve 10. sınıf konularından hazırlanmış olan YGS’nin mazereti üretildi ve geçildi. Şimdi sırada Lisans Yerleştirme Sınavı var.

“İnsan çalıştığını kazanır.” demiş Mevlana. Öğrenciler lise öğreniminde, son iki yıl içinde aldıkları derslere göre bilgilerinin biraz daha derin ölçüleceği birkaç sınava daha girecekler.

Seçenekler: Ders çalışmak!

Görüldüğü üzere çok fazla seçenek yok. Başarı için reçete var mı peki? Hayır, yok ama bazı öneriler elbette var:

Programınızı aksatacak davetlere “hayır” demeyi öğrenin!

Odaklanın!

Öğrendiğinizi tekrar edin, genel tekrar yapın!

-mış gibi yapmayın!

Telefon, bilgisayar, televizyon kısacası tüm ekranlardan uzaklaşın!

Her şeyden önemlisi, yapabiliyorsanız, doğru olanı yapın ve öğrenmek için çalışın. Unutmayın ki taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğiymiş.

Ömer ORHAN 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)