adscode

adscode

adscode

adscode

EN ÇOK MEB’İN SEVİNECEĞİ 20 YILLIK EĞİTİM HAYALİMİ, DOĞRU BİR KARAR ALARAK CHP GERÇEKLEŞTİRDİ

CHP’de Eğitim Politikalarından Sorumlu Bir Genel Başkan Yardımcılığı Kuruldu

www.sahinaybek.com.tr

Bilgiye, Veriye Ve Projelere Dayalı Bir Eğitim Muhalefeti, MEB’in En Büyük Zenginliği Olacaktır

Demokrasilerde iktidarın sınırlandırılması ve iktidarın niteliğinin artması adına, muhalefet partilerine büyük görevler düşmektedir. Hele bir de konu tüm Türkiye’yi ilgilendiren eğitim, bu anlamda da 1 milyon öğretmenli, 20 milyon öğrencili MEB olunca, muhalefet partilerinin önemi ve bu yönüyle yapacakları muhalefet daha bir önemlidir. Ve bu yönüyle; devleti kurmuş bir siyasi parti olan Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorumluluğu daha büyüktür. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden bu yana, eğitimi bir temel mesele kabul etmiştir. Bunun için Tevhid-i Tedrisat Yasası’nı kabul etmiş, yeni harflere geçmiş, halk mektepleriyle, köy enstitüleriyle, okuma kampanyalarıyla devletin eğitim kampanyasına öncülük yaparak, dil ve tarih çalışmalarına önem vererek insanımızı eğitmeyi, geliştirmeyi amaçlayan, laik-demokratik-çağdaş-bilimsel bir politika uygulamıştır.

image image

Son yapılan CHP Kurultayı’nda eğitimi Kemal Kılçdaroğlu’nun yaptığı konuşma bağlamında ayrı bir yazı olarak ele alacağız. Ama ben bu yazıda, uzun zamandır dillendirdiğim; ama en çok da MEB’in sevineceği bir noktayı gündeme getireceğim. Son 20 yıldır CHP’nin eğitim politikalarını saniye saniye takip ederim. Ve 20 yıldır seslendirdiğim bir konunun ülkemizin eğitimini daha iyiye götürmesi anlamında gerçekleşmiş olması beni çok mutlu etti. Son 20 yıldır, CHP’nin sadece eğitimden sorumlu bir genel başkan yardımcılığı veya biriminin olmasının pek çok açıdan faydalı olacağını savunuyordum. Ve bu konuyu en son, geçen Çarşamba günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığım görüşmede tüm boyutlarıyla yeniden gündeme getirdim. Bu konuyu son 20 yıldır, binlerce defa en üst düzeyde gündeme getirdim. Bunun niye önemli olduğunu birazdan anlatacağım.

Bu konuyu, daha 2 ay önce çok tepki aldığım “Siyasi Partiler, Eğitim Konusunda MEB’i Eleştirdikleri Kadar Kendilerini De Eleştirmelidirler”başlıklı yazımda tüm boyutlarıyla ele almıştım. Ve dün açıklanan bir kararla; CHP’nin yeni yönetimde sadece eğitim politikalarından sorumlu bir genel başkan yardımcılığına karar verildi ve başına da Prof. Dr. Lale Karabıyık getirildi. Öncelikle; MEB gibi devasa bir bakanlığın, bir genel başkan yardımcılığı tarafından izlenecek olması çok önemlidir. Bu, 20 yıldır geç kalınmış bir karar olsa da çok doğru bir karardır ve çok ciddiyim, buna en fazla MEB sevinecektir. Düşünsenize; sizi adeta gölge bir bakanlık gibi izleyecek bir birim olacak ve adeta size nefes aldırmayacak. Dosyalar, önergeler, eleştiriler… Eğitimin de en az ekonomi kadar diğer alanları da etkileyen önemli bir alt yapı kurumu olduğunu düşündüğümüzde; tüm bunlarla hem ülke olarak eğitimimiz daha iyiye gidecek hem de MEB böyle yapıcı, çözüm odaklı bir eğitim muhalefeti ve sınırlamasıyla daha güzel işler yapacaktır.

Böylelikle CHP, Durum Saptaması Yapmanın Ötesinde Daha Fazla Çözüm Sunabilecektir

Bu yönüyle; bilgiye, veriye ve projelere dayalı bir eğitim muhalefeti, MEB’in en büyük zenginliği olacaktır. Böylelikle; eğitimle ilgili bir konu söz konusu olduğunda, vekillerin bireysel çabaları değil, kurumsal bir ses çıkabilecektir. Ayrıca böylelikle muhalefet liderleri de eğitimle daha çok ilgilenebileceklerdir. 20 yıllık gözlemlerime dayanarak, bu genel başkan yardımcılığına şu önerilerde bulunabilirim: Lütfen buraya maaşlı ve kurumsallığı yakalayabilecek eğitimcilerden oluşan bir sekretarya koyun ki; işler yapılıyormuş gibi yapılmasın. Ayrıca burada oluşturulacak alt komisyonlara eğitimin yönetimi, felsefesi, sosyolojisi, tarihi alanında danışmanlar alın ve misafir komisyon üyelerini de buna göre çağırın. Yoksa 20 yılın sonundaki gözlemim; bu komisyonlar emeklilerin boş zaman geçirme, kimilerinin vekil olma alanı, kimilerinin ego tatmin alanı olmasının ötesine geçememektedir.

image image

Hemen, Sadece Eğitim Paylaşımları Yapan Eğitim Portalı ve Sosyal Medya Hesapları Oluşturunuz

Yapılan eğitim çalışmalarının, projelerinin ve çözüm önerilerinin düzenli olarak halka ve kamuoyuna, hemen kurulacak ve sadece eğitim paylaşımları yapan eğitim portalı ve sosyal medya hesaplarıyla ulaştırılması gerekmektedir. Ve bu son gelişmeyle beraber, CHP’nin eğitim politikalarının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Böylelikle; partinin meclis ayağı da genel merkezin bu kurumsal yapısına bağlı olarak daha sağlıklı çalışacaktır. Bu birimin parti içi eğitim birimi olmadığının farkında olarak, gelen komisyon üyelerinin sen ben kavgalarının ötesinde, genel başkana sözde görüntü verip siyasi ikbal devşirmenin ötesinde de sloganlardan uzak yürümesi gerekmektedir.

Atatürk’ün savaş esnasında bile eğitim kongresini toplayacak kadar, eğitime verdiği önemin bilinciyle, adeta gölge bir bakanlık gibi çalışması gereken bu birime, daha güçlü ve demokratik bir Türkiye adına en çok MEB sevinecektir. Ve en çok MEB’in sevineceği 20 yıllık eğitim hayalimi doğru bir karar olarak CHP gerçekleştirdi. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)