adscode
adscode

Kimse kimseye güvenmiyor

Liyakat, şeffaflık ve özellikle de güven, eğitimde giderek daha fazla önem kazanıyor.

aguclu@milliyet.com.tr
Güven erozyonu korkunç boyutlarda. Yapmamız gerekenlerin en başında da bu erozyona dur demek geliyor! Peki ama nasıl? Panzehirinin eğitim olduğu konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmamalı.


Liyakat, şeffaflık ve özellikle de güven, eğitimde giderek daha fazla önem kazanıyor.
Sabahtan akşama değiştirilen kararlar bu güven erozyonunun en temel nedenlerinden birisi.
Örneğin mülakat!..

Hemen her konuda, her fırsatta, liyakata, sadakata, ehliyete önem verileceği söylenirken, tam tersi uygulamalar, birbirimize güveni sarsıyor k, buna da hiç kimsenin hakkı olmamalı.

Eğitimin amacı, çocuklarımızı en iyi şekilde geleceğe hazırlamak olduğuna göre onlara sadece test çözmeyi değil, doğru insan, doğru yurttaş olmayı da öğretmeliyiz...

Birbirimizi kelime oyunlarıyla yanıltmak, hiçbirimizin aklının ucundan bile geçmemeli ama maalesef bu konuda da onlarca örnek söz konusu.
Özellikle de okul, meslek seçimi ve atamalarda!..

Devletin yasaları, yönetmelikleri, etik kuralları yok mu?
Elbette var.

Eminiz ki, yaşananlardan rahatsız olanların en başında da, asıl görevi onları korumak olanlar geliyor ama gelinen noktada ortada.

Bu konuda herkes herkesten şikayetçi.

Değerler eğitimi işte bu yüzden önemli ama bunu yaparken de evrensel değerlerin ötesine geçip yeni küskünler yaratmamalıyız.

İnsani, vicdani, etik değerler bir bir belirlenmeli, çerçevesi çizilmeli ve herkes kendine göre bir değer yaratıp onu başkalarına da dayatmamalı…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)