adscode

Sorgulayan beyinlerden kimler rahatsız olur?

Ne sorgulayan beyinlerden ne de sorgulanmadan korkmayın!

Toplumumuzda, bazı kişi ve kesimlerin sorgulayan insan tipinden son derece rahatsız olduklarını gözlemliyorum. Oysa düşünme ve anlama gayreti insanı insan yapan yegane özelliktir. İnsanlar bunun sayesinde öğrenir ve gerçek bilgiye ulaşırlar.  İnsanların düşünmesinden anlamasından sorgulamasından kimler rahatsız olur ki demeyin!

- Gerçeklerin ortaya çıkmamasını isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler araştırır, irdeler ve gerçekleri bulur.

- Yalancılar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler sözler arasındaki çelişkiyi kolay yakalar.

- Olduğundan farklı görünenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler kişinin özü ile yaptıkları arasındaki tutarsızlığı çabuk görür.

- Hile yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler kolay aldatılamaz.

- Dolandırıcılar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler herkese kanmaz.

- Gizli saklı iş yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler; işlerin perde arakasını, gizli kalan yanlarını çabuk anlar.

- Biat eden tebaa isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler; düşünür, inanır, destekler ama kimseye biat etmez.

- Başkalarını kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmek isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler, yönlendirmeyle değil kendi kanaatlerine göre hareket eder.

- İnsanların verilene razı olmasını isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler, kendilerine layık görüleni değil hak ettiklerini almak için çaba sarf eder.

- Hukuksuzluk yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler, yapılan haksızlığı hukuksuzluğu çabucak anlar.

- Vaatlerle başkalarını kandıranlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler, vaatlerin tutulup tutulmadığının takibini yapar.

- Plansız programsız çalışan yöneticiler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler; çalışmaların sürekliliğini, tutarlılığını, etkililiğini takip eder.

- İşini hakkıyla yapmayanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler, görev ve sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini iyi değerlendirir.

- Siz ister çalışan olun ister yönetici, isterse siyasetçi;

- Şayet dürüst ve adil biriyseniz, işinizi hakkıyla yapıyor, çıkar için eğilip bükülmüyor, kimseyi aldatmıyor, gizli saklı işler çevirmiyor, tutamayacağınız sözler vermiyor, haklıya kol kanat geriyor, doğru olanın yanında duruyorsanız sorgulayan beyinler sizin için bir tehlike değil tam tersine bir avantajdır. Çünkü sorgulayan beyinler yaptığınız çalışmaları doğru anlayacak ve hak ettiği gerçek değeri verecektir.

Ne sorgulayan beyinlerden ne de sorgulanmadan korkmayın!

 

Doğan Ceylan

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)