adscode

Ünsal Temel Lisesi LYS Matematik Sınav Değerlendirmesi

bpelister@hotmail.com
Genel olarak belirleyici nitelikte sorulardan oluşturulan bir sınav olmuş.
Hakkını vererek çalışan öğrenci arkadaşlar istediklerini alacaklar gibi gözüküyor. Matematik testinde bulunan soruların uğraştırıcılığı göz önünde bulundurulduğunda Matematik sınavı için sürenin yetmemiş olması çok normal. Bazı öğrenci arkadaşlar sürenin yetmediğini ve son 10 soruya bakamadıklarını paylaştılar.
Türev ve integral soruları geçen senelere göre daha az soruldu. Bu konulardan azaltılan sorular Matris ve determinant konularına eklenmiş. Bu konulardan geçen senelere göre daha fazla sayıda soru soruldu.
 Karmaşık sayılar ve logaritma konularından gelen sorular bu konularla alakalı temel bilgiler istiyordu. Öğrenci arkadaşlar bu konulardan gelen soruların geçmiş senelerden daha kolay olduğunu iletti.
 Bazı öğrencilerin can simidi olan YGS konularından sorulan sorularda bekleneni karşılamadı. YGS kısmından gelen soruların bazılarını çok düşündürücü olduğu söylendi. 


Mat 1 soruları beklenildiği gibi birkaç soru dışında zorlayıcı değildi. Ancak konu dağılımı alışılmışın dışındaydı. Kümeler konusuna fazla eğilim gösterilmiş.
Mat2 soruları hemen hemen bir önceki yıllara paralellik gösteriyordu. Ancak en çok şaşırtıcı şey limit, trigonometri gibi konulardan çok az soru sorulmasıydı. Artık direk olarak sadece bilgi de yeterli olmadığından ÖSYM’NİN aynı zamanda yorumlama gücünü de sorguladığı bir gerçek. Kısaca artık ÖSYM hep bir adım fazlasını isteyecektir.
Geometri soruları ise çokgen ve analitik ağılıkta idi. Çokgen soruları analitik sorularına göre daha kolaydı. Analitik soruları çoğunlukla çizdirme ağırlıkta olması soruları bir adım daha zorlaştırdı.
Özetle; Mat 1 soruları beklenildiği gibi Mat 2 soruları konu dağılımı açısından hepimizi şaşırttı. Geometri soruları ise LYS geometrisinin bir adım ötesiydi.
  Sınavla ilgili bize öğrencilerden  gelen  mesajlar .
* Hocam bu sene sınava 2. girişim matematik için geçen seneden zor lakin ortalama zorlukta diyebilirim geometride coşturmuşlar. :(
* Hocam bana göre geometri kolay (3 boş ) matematik zordu (16 boş )
* Geometriyi Thales hazırlamış galiba hocam
* Uzaktan bakınca kolay gözüküyordu fakat çözmeye başlayınca çözülmüyordu kolay görünümlü zordu, bilgi değil mantık gerektiriyordu.
* Limit türev ve integral denemelere göre daha azdı. Küme çoktu.
* Hocam bu seneki sorular geçen seneki soruların ayarındaydı kolay değildi.
* Hocam matematik çok iyiydi bence. Gerçekten size çok minnettarım iyi ki matris ve integral yapabilirsin diyerek o konuları bitirttiniz bana.
* Matematik normaldi ama geometri kalem oynatılacak sorular değildi hocam.
* Geometrime güveniyordum ancak yapılacak sorular değildi.
* Hocam kolay ama işlemleri uzun sorular vardı ancak biz türev limit çoğunlukta beklerken yine ters köşe yaptılar sure sıkıntı oldu.Tüm arkadaşlara geçmiş olsun diliyoruz.
Ama unutulmasın daha maraton bitmedi. Bugünü arkada bırakıp önümüzdeki sınavlara bakmalıyız. Hepinize başarılar diliyoruz.
 
                                                                   
                                                                                                                                                                         
ERSEN ÖRENLER  
SEFA ŞAHİN
ÜNSAL TEMEL LİSELERİ      
MATEMATİK ZÜMRE BAŞKANI
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)