adscode

Başbakan Davutoğlu, 'dünya çocukları'nı kabul etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte 38. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere 20 ülkeden gelen çocukları kabul etti.

Başbakan Davutoğlu, 'dünya çocukları'nı kabul etti
Türkiye'den Haberler
Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, 38. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere Bosna Hersek, Makedonya, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Ukrayna, Türkmenistan, KKTC, Azerbaycan, Afganistan, Arnavutluk, Bangladeş, Estonya, Maldivler, Romanya, Tayland, Irak, Filistin, Sırbistan ve Karadağ'dan gelen 40 öğrenciyi kabul etti. Kabule Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ve Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı da hazır bulundu.


 
Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kendi ülkelerinin yöresel kıyafetleriyle gelen çocuklarla tek tek tokalaştı, sohbet etti. Bazı çocuklarla Türkçe, İngilizce ve Arapça, bazılarıyla da tercümanlar aracılığıyla sohbet eden Başbakan Davutoğlu, "Bugün Çankaya Köşkü en mutlu gününü yaşıyor. Dünyanın en güzel yürekleri, kalpleri burada. Dünyanın geleceğini en güzel şekilde inşa edecek çocuklarımız burada." ifadesini kullandı.
 
Başbakan Davutoğlu, "yahşi misen" şeklinde soru yönelttiği Türkmenistanlı Muhammed Ali'nin "Ben Türkçe biliyorum. TRT Çocuk'tan çizgi film izleyerek öğrendim. Kendimce diziler izleyerek biraz geliştirdim" yanıtını vermesi üzerine, "Sen çok akıllısın Muhammed" dedi. Davutoğlu'nun, Türkiye ile ilgili düşüncelerini paylaşmak isteyen olup olmadığını sorması üzerine, Azerbaycanlı kız öğrenci, "Bir millet, iki devlet. Her ikisi de cumhuriyet. Azerbaycan ve Türkiye bir ananın iki oğlu, bir ağacın iki kolu. O da oğlu bu da oğlu, Azerbaycan ve Türkiye. Ana yurtta yuva kurdum, ata yurda gönül verdim. Ana yurdum, ata yurdum Azerbaycan, Türkiye. Biz bir millet iki devletiz ve bu kardeşlik, dostluk asırlar boyu devam edecektir." şeklinde konuştu.
 
Azerbaycanlı öğrencinin, Anıtkabir'i ziyaret ettiğini belirterek, "Bu benim için unutulmaz bir anı olacak. Bunu hiçbir zaman unutmayacağım. Burada 23 Nisan şenliği çok güzel, çocuklar için çok eğlenceli." dedi. Başbakan Davutoğlu, KKTC'den gelen kız öğrencinin, "Atatürk'e, bize bu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı armağan ettiği için çok teşekkür ediyorum" şeklindeki sözlerini "maşallah" diyerek alkışladı.
 
Irak'ın Telafer ilçesinden gelen bir öğrencinin, "Türkiyeyi çok seviyorum. Ahmet Davutoğlu'nu da çok seviyorum." şeklindeki sözlerine, Davutoğlu, gülerek "O özel muamele. Biz de sizi çok seviyoruz. Gönlümüz Telafer ile." karşılığını verdi. Buluşmada, Davutoğlu'nun isteği üzerine bazı çocuklar şarkı söyledi. "Türkmenler diyeler bizlere" sözlerinin geçtiği bir şarkıyı seslendiren Türkmenistanlı öğrencileri, Başbakan Davutoğlu, "Biz de Türkmeniz" diyerek tebrik etti.
 
Çocuklara, "Bizden bir şey isteyen, 'Türkiye şunu yapsın' diyen biri var mı?" sorusunu yönelten Davutoğlu, yanıt veren olmayınca "Şimdi hep beraber resim çektireceğiz, aile resmi. Ama o resmi babanıza, annenize götürdüğünüzde bizden, Sare teyzenizden, benden ve Nabi amcanızdan selam söyleyeceksiniz." dedi.
 Davutoğlu çifti ve Bakan Avcı, daha sonra çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)