adscode

Basit ama önemli sorunlar

ÖSYM, ALES, KPSS ve YKS benzeri sınavların geçerliliğini iki yıla çıkarttı. Atamalarda ciddi sıkıntı yarattığı için sonrasında uygulamadan vazgeçti ama yarattığı sıkıntı tam anlamıyla arap saçına dönüştü ve çözülemez hale geldi.

Basit ama önemli sorunlar
Milliyet Diyalog

Benzeri sorunlar üniversiteye girişte de yaşanıyor ve ciddi anlamda adaletsizliğe yol açıyor. Puan üstünlüğü, net sayısı, Türkiye sıralaması, standart sapma ve katsayılar yıldan yıla değişir. Onları aynı potada eritmeye kalkmak ise yanlışların en büyüğü olur.

MEB, “Sorun 40-50 kişiyi ilgilendiriyor” diyor ama on binlerce kişi bu durumdan etkilenmiş durumda.

Daha çok neti, daha iyi sıralaması olanlar değil, daha az neti ve sıralaması, bin, bin 500 geride olanlar atanırken, diğerlerinin açıkta kalması kabul edilemez!

MEB, YÖK ve ÖSYM gibi kurumlar, milyonlarca öğrencinin, üniversite mezununun kaderini tayin ediyor. Onlar en ufak bir hata yaptıklarında canına okuyor, kendileri devasa hata yaptıklarında ise ya halının altına süpürüp, görmezden geliyor ya da pişkinliğin daniskasını sergiliyorlar. Bu da devlete olan güveni sarsıyor. Bu yüzden, bu şikâyetlerin, Devlet Denetleme Kurulu tarafından soruşturulması çok daha adil ve inandırıcı olacaktır.

Coğrafya hazımsızlığı

Coğrafya, bilimlerin atası olarak bilinir. Hâlâ da çok önemli. Örneğin, depremlerden küresel ısınmaya, tarımdan kaynakların temiz ve verimli kullanılmasına kadar yaşama dair ne varsa, hemen her şey onların ilgi alanına girer. Ama nedense MEB, YÖK ve ÖSYM gibi kurumlar Tarih ile birlikte Coğrafya’yı da yok saymaya devam ediyor. Oysa, onlarca medeniyete ev sahipliği yapan dünyanın en stratejik coğrafyasında yaşıyoruz...

Önce dersler seçmeli hale getirildi, sonra sınavlardaki soru sayıları azaltıldı, şimdi de uygulamalı bilimlerden sayılmıyor. Hem de TÜBA yani Türkiye Bilimler Akademisi tarafından!

Lafın bittiği noktadayız. Ne söylesek boşuna!

 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)