adscode

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ

...

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ
Üniversite Rehberi

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ
Rektör: Prof. Dr. İbrahim Taş
Kuruluş tarihi: 2007
Bulunduğu il: Bilecik
Akademik birimleri: Fen Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İktisadi ve İdari Bilimler, İslami İlimler, Mühendislik, Ziraat ve Doğa Bilimleri olmak üzere 6 fakültesi, 2 yüksekokulu, 3 enstitüsü ve 7 MYO’su bulunuyor.
Öğrenci sayısı: 17.000 öğrencisi var.
Akademik personel sayısı: 27 profesör, 55 doçent, 160 Dr. öğretim üyesi, 185 öğretim görevlisi ve 117 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 544 akademik personeli bulunuyor.
Burs olanakları: İhtiyaç sahibi öğrencilere yemek bursu veriliyor. 100 öğrenciye üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmı zamanlı çalışma imkânı tanınıyor. Ayrıca özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs hizmetlerinden öğrencilerin haberdar olmaları sağlanıyor.
Yurt olanakları: KYK’ya ait 1184 yatak kapasiteli Bilecik Yurdu (Kız), 738 yatak kapasiteli Bilecik Halime Hatun Öğrenci Yurdu (Kız), 324 yatak kapasiteli Şeyh Edebali Öğrenci Yurdu (Erkek), 556 yatak kapasiteli Ertuğrulgazi Öğrenci Yurdu (Erkek) bulunmakta. Merkezde uygun fiyatlı özel yurtlar ve apart daireler yer almakta.
Öğrenci kulübü sayısı: 69 öğrenci kulübü var.
Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerle ikili anlaşmaları: Erasmus kapsamında Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Romanya’nın çeşitli üniversitelerinden 100 farklı bölümle ikili anlaşması var. Mevlâna kapsamında Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Makedonya’dan 9 üniversiteyle ve Farabi kapsamında yurt içinden 46 üniversiteyle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi için ikili anlaşma imzaladı.
Öğrenciler neden sizi seçsin?
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 11 yıllık bir mazisi olmasına rağmen kısa sürede gösterdiği gelişimle dikkat çekiyor. Merkez kampüse inşa edilen yeni fakülte binalarıyla, gelişen teknolojiye ayak uyduran modern laboratuvarlarıyla, açık-kapalı spor alanları, kaya tırmanışından tenise, okçuluktan birbirinden farklı alanlarda sunduğu spor olanaklarıyla, hepsinden önemlisi öğrenci odaklı eğitim anlayışı ve dinamik akademisyen kadrosuyla öğrencilerine çağdaş dünyanın eğitim olanaklarını sunuyor. Marmara Bölgesi’nin batısında bulunan Bilecik, ulaşım imkânlarıyla da öğrencilerine büyük rahatlık sağlıyor. Bilecik, karayolu üzerinden İstanbul’a 2.5, Bursa’ya 1.5, Eskişehir’e ise 1 saat mesafede yer alıyor. Çevresindeki büyük şehirlerin aksine 200 bin gibi mütevazı bir nüfusa sahip Bilecik, huzurlu ve güvenli bir şehir olmanın yanında birbirinden önemli tarihi ve doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu kabul edilen ve üniversiteye de ismini veren Şeyh Edebali’nin türbesi Bilecik’te bulunuyor.
İletişim bilgisi: www.bilecik.edu.tr


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)