adscode

Çifte Lise Diploması Yaygınlaşıyor

Lise öğrencileri arasında yaygınlaşan yurtdışı eğitim ile liselilerin, 1 yıl başka bir ülkede okuyarak çift diploma sahibi olukları ileri sürüldü.

Çifte Lise Diploması Yaygınlaşıyor
Türkiye'den Haberler
Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Okulları Genel Koordinatörü Çağlayan Dinçer, yurtdışında eğitimin özellikle üniversite düzeyinde çok yaygın olduğunu belirtti. Bunun artık lise öğrencilerinin de girdiğini anlatan Dinçer, yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrencilerden yurtdışı eğitimle ilgili çok fazla talep geldiğini söyledi.
     
"Lise öğrencileri artık işlerini üniversiteye bırakmadan son sınıfta halletmeye çalışıyor ve bu tür arayışlara giriyor" diyen Dinçer, "Liseliler daha çok Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerdeki okumayı tercih ediyor. Böylece İngilizcelerini de geliştirme imkan buluyorlar. Kanada'daki okullarla öğrenci değişimini içeren bir protokol imzaladık. Bu kapsamda bu yıldan itibaren lise mezunu öğrencilerimizi Kanada'ya göndereceğiz" dedi.
     
Programla Türkiye'de liseden mezun olanların yurtdışında anlaşmalı okullara giderek bir yıl eğitim aldıklarını anlatan Dinçer, bunun aileler için de daha ekonomik olduğuna söyledi.
     
Bir yıl lise eğitiminin sağladığı avantajların öğrencileri cezbettiğini anlatan Dinçer, "Kanada'da öğrencilerin liseden mezun olması için 18 kredi alması gerekiyor. Bizim buradaki müfredatla oradaki müfredat çok uyumlu. Öğrenci, burada aldığı İngilizce, sosyal bilimler, coğrafya, matematik ve fen bilimleri gibi dersleri orada saydırıyor. Geriye kalan dersleri de alıp mezun oluyor ve bir yıl içinde ikinci diplomasını da alıyor. Böylece hem dilini geliştiriyor hem üniversite için yeni kapılar açılıyor hem de iki diplomalı oluyor" diye konuştu.
     
Üniversitede burs imkanı
     
Öğrencilerin yurtdışında aldıkları diplomaların ilerideki eğitimlerinde de avantajlar sağladığını anlatan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer iki okulun not ortalaması 70'i bulursa TOFEL'a dahi girmeden isterse üniversiteye orada devam edebiliyor. 85 not ortalamasını tutturursa üniversitelerde yüzde 100'e kadar burslu okuma imkanına sahip oluyor. Burada ki bir özel üniversiteye göndermekten çok daha ucuza gelebiliyor. Liseden sonra üniversiteye girecek öğrencilerin bu şekilde yurt dışına gitmesi onların daha fazla iş imkanına sahip olmasını sağlıyor. Yurtdışından lise diploması almak onları diğer arkadaşlarından bir adım öne geçiriyor."
     
Yurtdışından çift diploma alan kişi sayısına ilişkin genel bir sayı vermenin zor olduğuna dikkati çeken Dinçer şöyle devam etti:
"Kanada Eğitim Bakanlığı bu programları şu ana kadar 14 ülkede başarıyla uyguluyor. Türkiye'den Amerika ve Kanada'ya yılda en az bin öğrenci gönderen firmalar var."AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)