adscode

Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda Dünya İkinciliği ve Yedinciliği Türkiye’nin

2022 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye'yi temsil eden Doğa Koleji Genç Erkek ve Genç Kız Basketbol Takımları şampiyonadan dünya 2.'liği ve dünya 7.'liği ile döndüler.

Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda Dünya İkinciliği ve Yedinciliği Türkiye’nin
Eğitim
Güncelleme : 28-Sep-22 13:51

Takım sporlarında Türkiye’ye 6 kez dünya şampiyonluğu yaşatan Doğa Koleji, genç erkek finalinde ev sahibi Sırbistan’a mağlup olarak dünya 2.si oldu. Çeyrek finalde elenen Genç Kız Basketbol takımı ise klasman maçlarında rakibi Brezilya’yı 57-37 yenerek dünya 7.si olarak şampiyonayı tamamladı.

ISF (International School Sport Federation) tarafından düzenlenen şampiyonada, kendi ülkelerinin en iyisi olan lise basketbol takımları mücadele etti. 21 Eylül’de grup maçlarıyla başlayan şampiyona 27 Eylül’deki final maçlarıyla sona erdi. Akademik başarılarının yanı sıra sanatsal ve sportif başarılarıyla da adından söz ettiren Doğa Koleji, Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası'na bu yıl Türkiye’yi temsil etti. Çeşitli takım sporlarında 6 dünya şampiyonluğu, 49 Türkiye şampiyonluğu olan Doğa Koleji takımları, grup maçlarının ilk gününde erkeklerde Tayvan’ı 76-42’lik skorla mağlup ederken Genç kız takımı Nijerya’ya 49-39’luk skorla yenildi. Şampiyona’nın ikinci gününde Doğa Koleji erkek takımı 64-45’lik skorla Macaristan mücadelesini kazanırken kız takımı ise 63-23’lük skorla Şili’yi mağlup etti. Çeyrek final öncesi son maçta erkekler Nijerya’yı 83-52’lik skorla yenerken kızlar 64-59’luk skorla Bulgaristan maçını kazandı. Grup maçlarındaki başarılarıyla Doğa Koleji çeyrek finale adını yazdırmayı başardı. Çeyrek finalde rakibi Yunanistan’ı 89-47’lik skorla yenen Doğa Koleji erkek takımı, namağlup yarı finale çıktı.

Yarı final maçında rakibi Brezilya’yı 64-57’lik skorla mağlup eden erkek takımı şampiyonluk maçına çıkmaya hak kazandı. Şampiyonluk maçında, ev sahibi Sırbistan’la zorlu mücadeleye giren Doğa Koleji Genç Erkek Basketbol Takımı bu önemli maçı 90-97 skorla kaybederek dünya 2.si oldu. Çeyrek finalde elenen Genç Kız Basketbol takımı ise klasman maçlarında rakibi Brezilya’yı 57-37 yenerek dünya 7.si olarak şampiyonayı tamamladı.

“Bu gurur hepimizin”
Ülkemizi dünyada temsil etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını kaydeden Doğa Koleji takımları, “Sonuna kadar mücadelemizden ödün vermedik. Amacımız ülkemize şampiyonluğu getirmekti. Bizi destekleyen ve başarımızda emeği olan ailelerimize, spor koordinatörlüğümüze, öğretmenlerimize ve tüm Doğa ailesine teşekkür ediyoruz.” dedi. Doğa Koleji Genel Müdürü Enis Eryaman “Türkiye’yi başarıyla temsil eden ve sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan takımlarımızla gurur duyuyor, bu sevinci tüm Türkiye ile paylaşıyoruz. Bu gurur hepimizin.” şeklinde konuştu.

*Ay yıldızlı formalarıyla ülkemizi temsil eden Doğa Koleji takımları ve spor kafilesi, 28 Eylül Çarşamba saat 15.00’te yurda dönecekler. Kafileyi İstanbul Havalimanı’nda Doğa ailesi, basın mensupları ve gönüllü sporseverler büyük bir coşkuyla karşılayacaklar.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)