adscode

Emine Erdoğan: Kız çocuklarının eğitimi, sorun olmaktan çıkmalıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Konya'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, kızların eğitiminin sorun olmaktan çıkması gerektiğini belirterek, ''İlk emri 'oku' olan bir…

Emine Erdoğan: Kız çocuklarının eğitimi, sorun olmaktan çıkmalıdır
Eğitim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Konya'da Meram Belediyesi tarafından bir otelde düzenlenen 'Kadın ve İslam' ile 'İslamafobi'nin konu alındığı Meclis-i Nisa (Kadın Meclisi) konulu toplantıya katıldı. Emine Erdoğan'a, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti.

KADINkadın  VE ERKEK BİR BÜTÜNÜN İKİ YARISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eşi Emine Erdoğan burada yaptığı konuşmada, kadın ve erkeğin bir bütünün iki yarısı olduğunu belirtti. Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

''Dinimiz, kadın ve erkeği, bir bütünün iki yarısı saymıştır. 'Sizin hanımlarınız üzerinde hakkınız olduğu gibi, hanımlarınızın da sizin üzerinde hakkı vardır' prensibi, İslam'da kadın ve erkeği birbirine karşı sorumlu kılmıştır. Bu ilke, o dönemin şartlarında bir devrimdir. Zira o yıllarda kadının ruhunun olup olmadığı tartışılmış, cahiliye döneminin haksız uygulamaları kadınları aşağılamıştır. Buna karşılık İslam, kadına sosyal hayatta statü kazandırıp, aktif roller vermiştir.''

''İSLAM DÜNYASININ KADIN HAKLARI AÇISINDAN PARLAK OLDUĞU SÖYLENEMEZ''

Emine Erdoğan, İslam dünyasının kadın hakları açısından parlak olduğunun söylenemeyeceğini ifade ederek, ''Modern dünyada din, kadın hakları ihlalinin sebebi, sorumlusu olarak görülmektedir. Hatta İslam, en çok kadın hakları gibi konular üzerinden saldırıya uğramıştır. bugün İslam dünyasının kadın hakları açısından çok parlak olduğu söylenemez. Kadınların eğitim durumu ne yazık ki, birçok İslam ülkesinde oldukça geri durumdadır. Savaşlar ve zulümler, kadınları, gündelik sorunları üzerinde düşünmekten dahi alıkoymaktadır. Bu noktada, Müslüman idarecilere büyük görevler düşmektedir. İlk emri 'oku' olan bir kitabın rehberliğinde, kız çocuklarının eğitimi, bir sorun olmaktan çıkmalıdır. Ancak bu gayretle, İslam dünyası kendini yenileyebilir. Yerleşik algılarla mücadele edebilir. Bizler de bu nedenle, eğitim konusunu birinci meselemiz olarak konumlandırdık. Himayemde gerçekleşen çeşitli kampanyalarda kızlarımız için eğitimin temel şart olduğunu sıklıkla vurguladık. Çok şükür ki, kız çocuklarının okullaşma oranı son 14 yılda büyük oranda arttı.''diye konuştu.

Emine Erdoğan, Müslüman kadının kendi gücünü, kendi iradesini ortaya koyması, aklı, zekası, sezgi gücü, merhameti, şefkati ve diğer vasıflarıyla varlık göstermesi gerektiğini kaydetti.

Emine Erdoğan, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminde de kadınların canlarını hiçe sayıp, tankların önüne siper olduğunu söyledi.

''AİLE, KADIN YOK EDİLİYOR''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki kız öğrenci yurdunda hayatını kaybeden çocuklara Allah'tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Bakan Kaya, Aladağ ilçesini ziyaret ederek ailelerin acılarını paylaştıklarını da anlattı. Bakan Kaya, kadının olmadığı yerde ilim, irfan, özgürlük ve medeniyetten söz edilemeyeceğini vurguladı.

İslamafobi'ye değinen Bakan Kaya şunları söyledi:

''Batılılaşma serüveni, İslam dünyasının son yüzyılda yoğun bir şekilde yaşadığı bir süreçtir. Bu süreçte batıya teslimiyetci yaklaşanlar, aynı zamanda batının İslam'a ve Müslümanlara bakış açısını da modernleşme adına kabul etmişlerdir. Batının ciddi desteklerle ayakta tuttuğu islamafobi algısına hizmet etmişlerdir. İslam dünyası, uzun yıllardır etnik ve bölgesel savaşlardan, terör örgütlerinin işgal ve istilalarından maalesef başını kaldıramıyor. Burada yok edilen sadece şehirlerimiz değil. Aile yok ediliyor, kadın yok ediliyor. Göç ve savaşlar bir medeniyeti yok ediyor. Bilgiyi, hikmeti, erdemli olmayı da yok ediyor. Bu süreçte yetişen nesiller, bu medeniyet tasaffurundan yoksun yetişmekte. Çünkü aile ve kadın olmadan bir medeniyet inşası söz konusu olamıyor.''

Bakan Kaya daha sonra bakanlık olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

Toplantıda konuşan Meram Belediye Başkanı Ak Partili Fatma Toru ise, islamafobi'nın ırkçılık olduğunu belirterek, terörü besleyen ve ırkçılığı yaygınlaştıran bir sorun olduğunu vurguladı.

Erdoğan ve Bakan Kaya, programın ardından Ankara'ya hareket etti.

Milliyet

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)