adscode

En çok hangi kan grubuna ihtiyaç duyuluyor?

Kızılay, İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Florya Yerleşkesi'nde kan bağışı yapmak isteyen öğrenciler için çadır kurdu.

En çok hangi kan grubuna ihtiyaç duyuluyor?
Üniversiteler
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bağış çadırının görevlisi Doktor Sevgi Aylak vatandaşların kan bağışı konusunda giderek bilinçlendiğini belirterek şunları söyledi: “Özellikle bu sene kan bağışı seviyesi geçen senelere oranla biraz daha fazla. Bu durum toplumdaki duyarlılığın artması ve basının halkı bilgilendirmesi ile alakalı. Ancak, daha yeterli seviyede değil. Kan acil değil, her zaman olan bir ihtiyaç. Gerekli ihtiyacı karşılayabilmemiz için daha da fazla bağışa ihtiyacımız var. İstanbul Aydın Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden bize yardımcı olan arkadaşlarımız var. Öğrencilerin katılımı bizi çok memnun ediyor.”

Bağış alırken kan grubu sınırlaması yapmadıklarını belirten Sevgi Aylak, “Dünyada kan grubu bulunma seviyesi olarak karşılaştırdığımızda AB(-),nadir bulunduğu için en büyük ihtiyaç. Ama şu da var ki A RH (+) en fazla bulunan kan ise en çok ihtiyaç duyulan kan grubu da budur aynı zamanda. O nedenle kan grubunun bir önemi yok. 18-60 yaş arası, sağlıklı olan vatandaşlarımızı kan bağışına bekliyoruz. Erkekler 3 ayda bir, kadınlar 4 ayda bir kan verebilirler” şeklinde konuştu.

Her hafta 15 ekiple İstanbul’un çeşitli semtlerinde stant açtıklarını aktaran Aylak, “Önümüz Ramazan İftardan sonra da bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız için çalışıyor olacağız. Denk geldiklerinde uğrarlarsa seviniriz. Ayrıca, merkezlerimize de başvurup bağış yapabilirler” dedi.

İHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)