adscode
adscode

Grip yüzünden sınıflar boş kaldı

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakaları da arttı. Hastaneler dolup taşarken sınıflar da hızla boşalmaya başladı.

Grip yüzünden sınıflar boş kaldı
Eğitim

Salgının artmasından tedirgin olan aileler, çocuklarını okula göndermezken bazı illerde sendikalar, sendikalar, ‘Okullar tatil edilsin’ çağrısında bulunuyor. Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre 23 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatilinin öne çekilmesini talep edenler artarken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Sağlık Bakanlığı ile sürekli koordine halindeyiz, okulları kapatmayı gerektirecek bir durum söz konusu değil” diyerek tatil beklentisinin önünü kesti.

Türkiye’yi etkisi altına alan salgın, bazı şehirlerde daha ağır seyrediyor. Öyle ki Bolu’da Vali Erkan Kılıç, 48 bin öğrenciden 6 bininin okullara gelmediğini duyurdu. Kapasitelerinin üzerinde çalışmaya başladıklarını aktaran İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş ise “Acil servisimize normal koşullarda günde 150 hasta gelir ama son aylarda bu sayı 400’e yaklaşmaya başladı” dedi. Veliler ve öğretmenlerin verdikleri bilgilere göre İstanbul, İzmir, Ankara’nın yanı sıra Sakarya, Kırşehir, Zonguldak, Nevşehir, Isparta, Rize, Çanakkale gibi birçok ilde sınıflar boş kaldı.

Bu belirtilere dikkat!

Salgının belirtileri arasında, ateş, boğaz ağrısı, öksürük, iştahsızlık, kas eklem ağrıları, ishal öne çıkıyor. Hastalığın özellikle kreşler ve okullarda çok çabuk bulaşabileceğini aktaran Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hüsniye Yücel, kalabalık ortamların havalandırılması, sıvı alımının artırılması, düzenli beslenilmesi, C vitamini açısından yüksek gıdalar tüketilmesi gerektiğine dikkat çekerek 6 ayın üstündeki her çocuğa grip aşısı önerdiklerini kaydetti. Ayrıca uzmanlar, semptomu olan çocukların okullarda maske takabileceğini de aktardı.

‘Okulun yarısı yok’

Grip nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler ve salgından etkilenen eğitimciler, vaka durumuna göre okulların bir süre tatil edilmesini talep ediyorlar. Yorumlardan bazıları şöyle:

Okullara birkaç günlük ara istiyorum. Herkes evinde dinlenip düzelsin. Rapor al, gönderme nereye kadar? Derslerden kalıyorlar.

İzmir’de bir salgın var, boğaz ağrısı, kemiklere kadar titretme, öksürük yapıyor. Bizim okulun yarısı yok.

Tüm çocuklar hasta. Bu bir salgın değil mi? Salgınsa neden okulları tatil etmiyorsunuz?

Son iki haftadır öğrencilerimin çoğu okula gelemiyor.

Özellikle okul öncesi gruplar, 3 gün gidip 10 gün ateş içinde yatıyorlar. Artık koruyamıyoruz. Ara tatil biraz öne alınsa belki hastalığın belini kırarız.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)