adscode

GSM şirketlerinin faturaları aboneleri bıktırdı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna yapılan şikayetlerin yarısı cep telefonu operatörlerinin hizmetleri ile ilgili oldu.

GSM şirketlerinin faturaları aboneleri bıktırdı
Bilim Teknoloji
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) yılın ikinci çeyreğinde gelen 21 bin 457 şikayetin yüzde 50'si GSM hizmetlerinden kaynaklandı.

AA muhabirinin BTK verilerinden derlediği bilgiye göre, bu yılın ikinci çeyreğinde kuruma 21 bin 457 şikayet yapıldı. Şikayetlerin 10 bin 857'si mobil, 6 bin 787'si internet servis sağlayıcıları, 2 bin 101'i uydu platform, bin 644'ü sabit telefon, 68'i kablo TV hizmetleriyle ilgili gerçekleşti.

Şikayetlerin sektör bazında dağılımına bakıldığında, en fazla şikayetin yüzde 50 ile GSM hizmetleriyle ilgili olduğu görüldü. Konularına göre yapılan ayrımda en fazla şikayetin faturalara ilişkin olduğu belirlendi. 

Sektörel bazda milyon abone başına tüketici şikayeti sayısına bakıldığında ise aynı dönemde 1 milyon abone başına ortalama olarak internet servis sağlayıcılığı hizmetine yönelik 746,1, uydu platform hizmetlerine yönelik 491,1, mobil elektronik haberleşme hizmetlerine yönelik 150,4, sabit telefon hizmetlerine yönelik 137,7 ve kablo TV hizmetlerine yönelik 58,6 tüketici şikayeti geldi. 

Mobil sektörde en fazla tüketici şikayeti faturalara ilişkin gerçekleşti. Bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla toplam şikayetin yüzde 24’ü faturalara ilişkin oldu. İnternet servis sağlayıcılığı hizmetinde en fazla şikayet fatura, aboneliğin feshi ve bağlantı sorunlarına ilişkin iken 2015 yılı ikinci çeyreği itibarıyla bu üç hususa ilişkin şikayetler toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 46’sını oluşturdu. 

Uydu platform hizmetine ilişkin en fazla tüketici şikayeti ise aboneliğin feshi/iptali veya geçici olarak durdurulması hizmetlerinden geldi. Bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla bu hususa ilişkin şikayetler toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 38’ini oluşturdu.

Sabit telefon hizmetinde en fazla şikayet bağlantı sorunuyla ilgili oldu. Söz konusu dönemde bu hususa ilişkin şikayetler toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 26’sına denk geldi.

Elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren sabit ve mobil telefon hizmeti veren işletmeciler ile internet servis sağlayıcıları, uydu ve kablo-TV işletmecileri ile ilgili tüketici şikayetleri sektörde denetleyici ve düzenleyici kurum olan BTK’nın "tuketici.btk.gov.tr" adresinden yapabiliyorlar.

BTK online şikayet bildirim sisteminin aktif olarak kullanılmaya başladığı 1 Ağustos 2012'den 2 Eylül 2015'e kadar sistem üzerinden üyelik oluşturan toplam tüketici sayısı 160 bin 332 kişi oldu.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)