adscode

Işık'ta mezuniyet coşkusu

Işık Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Şile kampüsünde coşkulu katılım gerçekleşti. Mezuniyet Töreni öncesi Şile Meydanında başlayan bando takımı eşliğinde kortej yürüyüşü Kampüste de devam etti.

Işık'ta mezuniyet coşkusu
Üniversite
Güncelleme : 14-Jul-23 12:55

 

Işık Üniversitesi Şile Kampüsü’nde düzenlenen tören açış konuşmalarıyla başladı. Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı Barış Balcıoğlu'nun konuşmasıyla başlayan Tören, Öğrenci Konseyi Başkanı Ethem Tayyip Nazilli, Rektör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül ve FMV Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel'in konuşmalarıyla devam etti.

Törende konuşan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman mezunlara seslenerek, “Sunucumuz biraz önce sizler birer kıvılcım olarak geldiniz birer meşale olarak gidiyorsunuz dedi bu söz Büyük Atatürk’ün, yurtdışına okumaya gönderilecek öğrenciler için trenlere binmeden çektiği telgraftan esinlenerek söylenmiştir: ‘Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.’ 137 yıllık köklü Feyziye Mektepleri Vakfı’nın ‘iyi insan yetiştirir’ ilkesi ve adımızı bizzat kendisinin verdiği Atatürk’ün ‘en gerçek yol gösterici bilimdir’ görüşünün bize yüklediği sorumluluk doğrultusunda üniversitemiz 27 yıldır ülkemize hizmet veriyor” dedi. 

Umudunun gençlerde olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kahraman, gençlerin ülkemizi, geleceğe, aydınlık ve ışıklı yarınlara taşıyacağına da inandığını belirtti. Dünyanın büyük devletlerinin başarılı üniversitelere sahip olmadığını, tam tersine dünya çapında başarılı üniversitelere sahip olan devletlerin büyük olduğunu da sözlerine ekleyen Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman şunları da söyledi: ‘50 yıl çalışacak 100 yıl yaşayacaksınız, daha önce dünyanın karşılaşmadığı problemleri çözmek zorunda kalacaksınız. Elinizdekiyle yetinmeyin, ufkun arkasını görmeye çalışın, kendinizi yenileyin, statükoya teslim olmayın, problem çözerken yeni problemler kurgulamayı bilin. Başarılı olanlar eleştirel düşünenler, sorgulayanlar, yetinmeyenlerdir.’ Prof. Kahraman, “Hayata geçirdiğimiz ve ‘IŞIK’lı Akademik Eğitim Modeli’ adını verdiğimiz interdisipliner, modüler eğitim sistemiyle yaratıcı düşünme ve 21. Yüzyıl yetkinliklerine sahip eleştirel düşünen, iletişim, iş birliği ve yaratıcılık becerileri yüksek insanlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi. 

“Işığımızı her yere taşıyın!” 

Rektör Prof. Dr. Kahraman’ın ardından mezunlarla konuklara hitap eden Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül ise 27 yıldır hizmet veren FMV Işık Üniversitesi olarak, alanında uzman 17 binin üzerinde mezun verdiklerine dikkat çekti. Sarıgül sözlerine şöyle devam etti: “Adını yüce Atatürk’ten, öğretim geleneğini 137 yıllık köklü Feyziye Mektepleri Vakfı’ndan alan FMV Işık Üniversitesinin vermiş olduğu değerlerle bilimin ışığında, ülkesi ve dünya için sorumluluk duyan, dürüst, adaletli, ifade ve inanç özgürlüklerine saygılı nice mezunlar yetiştirmek ve onların başarısı ile gururlanmak istiyoruz.”

 “Sizlerin de tıpkı daha önceki senelerde mezun olan arkadaşlarınız, ağabeyleriniz, ablalarınız gibi Işık Üniversitesi’nin ışığını çalışacağınız ve yaşayacağınız her yerde yansıtmanız bizlere onur ve mutluluk verecektir” diyerek sözlerine devam Sarıgül, mezunlara bugünü, bir ayrılık olarak görmemelerini hayatta başarılarını Işık ailesiyle paylaşmalarını, üniversitelerini sık sık ziyaret etmeleri istedi. “Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur” diyerek sözlerini bitiren Sarıgül, mezunlara bir ömür boyu başarılar ve mutluluklar diledi. 

“Yeteneklerinizi geliştirin”

Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel ise yaptığı konuşmada mezunların ülkemize birer meşale yakacağına inandığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“İş hayatında önemli bir rekabet söz konusudur. TÜİK’in verilerine göre genç işsizlik oranı ciddi oranlardadır. Sizler bu rekabet ortamda başarılı olmak için tüm donanıma sahipsiniz. Ancak var olan donanım ve yetilerinizle yetinmeyip kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Sizlere ilk önerim belli konularda uzmanlaşmanız olacak. Yabancı dilinizi geliştirmeye devam edin.

Yapay zekâ, makina öğrenmesi, robotik uygulamalar, yüksek teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge bağlamında yeniden şekillenmektedir. Bu noktaları ve yeni oluşumda ortaya çıkan fırsatları yakalamak ve insanlığın hizmetine sunulacak şekilde hazır hale getirmek üniversitelerin ve tabi ki sizlerin öncelikli hedefleri arasında yer almalıdır. Çağın ihtiyaçlarına cevap verecek tüm yetileri geliştirmeye çalışın.” 

FMV Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel konuşmasının sonunda başta uzun yıllar boyunca gösterdikleri fedakârca gayretler nedeniyle mezunların ailelerine ve FMV Mütevelli Heyeti, Işık Üniversitesi akademisyenleri ve tüm çalışanlarına da teşekkür etti. 

Rektör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman eşliğinde, FMV Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel, Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül, FMV Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Zeynep Sezerman, FMV Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özkartal ve Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Erbelger, birincilikle mezun olan öğrencilerimize plaketlerini ve diplomalarını takdim etti.

Tüm mezunlara belgelerinin dağıtımının ardından program, kep atma töreniyle sona erdi. Mezuniyet töreni için bir araya gelen öğrenciler, aileler ve öğretim üyeleri fotoğraf çekimi için sahneyi doldururken renkli görüntüler ortaya çıktı.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)