adscode

İZMİR’DEN ABD’YE UZANAN BAŞARI

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Damla Kızılay, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en saygın burs programı olarak kabul edilen Fulbright Doktora…

 İZMİR’DEN ABD’YE UZANAN BAŞARI
Üniversite
Damla Kızılay, endüstri mühendisliğinde ABD’deki en başarılı üniversiteler arasında yer alan Michigan Üniversitesinde, alanında birçok ödülün sahibi olan Prof. Dr. Pascal Van Hentenryck’le çalışacak.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladığı halen de doktorasına devam ettiği Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Damla Kızılay, 60 yıldır süren ABD’nin en saygın burs programlarından Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu kazandı. Türkiye’den yüzlerce başvuru arasından 13 kişiye verilen bursu kazanan Kızılay, ayrıca, kazananlar arasında İzmir’de üniversite eğitimi alan tek aday oldu.

ÜNLÜ BİLİMADAMINDAN DERS ALACAK

Burs kapsamında, 9 ay süreyle Michigan Üniversitesinde Prof. Dr.  Pascal Van Hentenryck’le çalışacağını belirten Damla Kızılay, “Bu bursu kazanmak gurur verici. Prof. Hentenryck, bilgisayar bilimleri, yapay zeka, elektrik mühendisliği, optimizasyon, yöneylem araştırması ve lojistik gibi alanlarda çok disiplinli çalışmalar yürütüyor. Optimizasyonda bir amaç maksimum kar veya minimum maliyeti sağlayacak üretim miktarını kısıtlara bağlı olarak tespit etmek. Günümüzün bilgisayar teknolojisi kadar güncel bir kavram olan optimizasyon kavramı, çok çeşitli endüstri kesimlerinde uygulanıyor. Benim tezimde uygulamak istediğim konu, optimizasyon ve kısıt programlama modelleme yöntemi. Prof. Hentenryck, birçok kısıt programlama sisteminin kurucusu. Kurucusu olduğu sistemlerden biri de IBM’in bir ürünü olarak kullanılan OPL- optimizasyon programlama dili programı. Hocanın laboratuvarında, konteyner terminallerindeki rıhtım ve saha optimizasyonu için kısıt programlama uygulaması üzerinde çalışacağım” dedi.

İZMİR’DEN TEK KİŞİ

Kızılay’ın doktora tez danışmanı ve Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Türsel Eliiyi, “Lisans ve lisans üstü eğitimini Yaşar Üniversitesinde alan Araştırma Görevlimiz Damla Kızılay’ın adaylar arasında İzmir’de üniversite eğitimi alan tek kişi olması gurur verici. Ama aynı zamanda, danışmanı olduğum doktora öğrencimin, ABD’nin, özellikle endüstri mühendisliği alanında zirvede yer alan bir okulda, alanında birçok ödüle sahip, yaptığı çalışmalarla literatüre geçmiş bir hocanın laboratuvarına kabul edilerek katılıyor olması da mutluluk verici” diye konuştu.

FULBRİGHT BURSU NEDİR?

Fulbright Eğitim Komisyonu, 60 yıldır Türk ve Amerikalı öğrenci, akademisyen, öğretmen ve profesyonellere kültürel değişime katkıda bulunmak amacıyla burs sağlıyor. Bu program dahilinde Türk öğrenciler Amerika’da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak için başvuruda bulunuyor. Bursu kazanan öğrencilere programa göre bir ya da iki yıl boyunca 50 bin dolara kadar eğitim desteği sağlanıyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)