adscode

Karabük Üniversitesi'nde neler oluyor?

Günlerdir sosyal medyada gündem olan Karabük Üniversitesi'nde neler oluyor? Konuya dair bir açıklama da üniversiteden geldi.

Karabük Üniversitesi'nde neler oluyor?
Üniversite
Güncelleme : 26-Mar-24 18:15

Instagram'daki 'Karabük Üniversitesi İtiraf Sayfası' isimli hesapta Afrikalı öğrencilerle cinsel birliktelik yaşayan Türk erkek ve kadın öğrencilerin 'itirafları' sosyal medyada infial yaratmıştı.

Kimi HPV kimi de HIV şüphesiyle hastaneye gittiğini anlatmıştı.

KARABÜK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN İDDİALARA YALANLAMA
Karabük Üniversitesi'ndeki öğrencilerin, Afrika ülkelerinden gelip Karabük'te üniversite eğitimi gören öğrencilerle cinsel birliktelik yaşadıktan sonra HPV ve HIV belirtileriyle hastaneye başvurduğu iddialarıyla ilgili Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama gelmişti.

Müdürlük, sosyal medyadaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, herhangi bir HIV ve HPV artışı olmadığını belirtmişti.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ DE SESSİZLİĞİNİ BOZDU
Büyük yankı uyandıran bu iddialar sonrası Karabük Üniversitesi'nden açıklama geldi.

Üniversitenin resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sosyal medya başta olmak üzere, çeşitli medya araçlarında birçok Üniversite ile birlikte Üniversitemize de ilişkin gerçek dışı paylaşımlar konusunda, Aziz Milletimizi doğru bilgilendirme zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

23.03.2024 tarihli Karabük İl Sağlık Müdürlüğü kamuoyu duyurusunda belirtildiği üzere, iddia edildiği gibi şehrimizdeki hastanelere HPV ve HIV şüphesiyle başvuran sayısında bir artış yaşanmamaktadır. Ayrıca asayiş açısından da Karabük ili son derece güvenli bir şehirdir. Öğrencilerimiz Karabük'te eğitim-öğretimlerine huzurlu bir şekilde devam etmektedir.

Son günlerde ortaya atılan iddialanın gerçekle ilgisi olmayıp tamamen asılsız ve uydurmadır. Söz konusu paylaşımların içeriklerinin, Üniversitemiz öğrencileri ve Karabüklü vatandaşlarımızı rencide edici duruma ulaşması kabul edilemez bir durumdur.

Karabük Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne akademik çalışmalar başta olmak üzere araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve uluslararası çalışmaları ile dünyadaki üniversiteler arasında saygın bir konuma yükselmiştir. Öğrencilerimiz de akademik gelişimleri ve girdikleri pek çok yarışmada elde ettikleri başarıları ile Türkiye ve Dünya çapında öne çıkmaktadır."

"TÜRKİYE'NİN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ"
"Karabük Üniversitesi, Türkiye Yükseköğretiminin uluslararasılaşma politikasına uygun şekilde hareket ederek uluslararası bir Üniversite olma başarısı göstermiştir. Bu kapsamda Amerika'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Türk Devletleri'ne, ortadoğudan uzakdoğuya dünyanın her tarafından 104 ülkeden en başarılı öğrenciler seçilerek Üniversitemizde okumaları sağlanmaktadır. Bu öğrencilerimiz Türkçe öğrenmekte, Türk kültürünü öğrenmekte, Türkiye'nin gönüllü elçileri olarak ülkelerine dönmektedir.

Karabük Üniversitesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Milletimize, Devletimize, İnsanlığa faydalı hizmetler üretmeye, Ülkemizi bilimde öncü kılacak çalışmalar yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Üniversitemiz, öğrencilerimiz, Üniversite personelimiz ve huzur kenti Karabük ile ilgili yapılan paylaşımlarda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, bilgi ve belgeye dayanmayan iddialara itibar edilmemesi, ayrıca bu asılsız paylaşımları yapan failler hakkında 'Halkı yanıltıcı bilgileri alenen yayma suçu' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçları' gibi adli suçlar kapsamında gerekli cezai ve idari yaptırım süreçleri başlatılmış olup bu süreçlerin takipçisi olacağımız hususu kamuoyunun takdirlerine saygı lle duyurulur."

NE OLMUŞTU?

Karabük Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrenci sayısıyla Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Üniversitede bazı bölümlerde 50 kişilik sınıflarda sadece iki-üç Türk öğrencinin bulunması, öğretim görevliler arasında da Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gelen akademisyenlerin yer alması, sosyal medyada eleştirilere neden oluyor. Son olarak sosyal medyada “bazı öğrencilerin HPV ve HIV şüphesiyle hastaneye başvurduğu” şeklindeki iddialar, tartışmalara neden oldu. Üniversitede daha önce de verem, uyuz, sıtma salgını iddialarıyla gündeme gelmişti. 

Karabük Üniversitesi’nde 45 bin 358 öğrenci bulunuyor. Bunların yüzde 26’sını yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. YÖK’ün verilerine göre üniversitede, 1498 öğrenciyle Suriye uyrukluklar ilk sırada yer alıyor. Onları 1386 öğrenciyle Çad Cumhuriyeti, 844 öğrenci ile Irak takip ediyor. Üniversitede Aralarında Somali, Senegal, Kamerun, Gabon Cumhuriyeti, Uganda gibi ülkelerin yer aldığı Afrika kıtasından binlerce öğrenci okuyor. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)