adscode

Karamsarsan, harekete geç!

​Birkaç hafta üst üste kendinizi keyifsiz, isteksiz, karamsar hissediyorsanız ve ne yaparsanız yapın hayattan zevk alamadığınızı düşünüyorsanız, iş daha kötüye gitmeden küçük önlemlerle kendinize yardımcı…

Karamsarsan, harekete geç!
Dünyadan Haberler


Her insanın zaman zaman hissettiği depresif duygu durumun uzun sürmesi tehlike sinyali olarak yorumlanmalı. Psikolog Barış Gürkaş’a göre ara sıra hissedilen depresif duygular önemsenmeyebilir ancak bu durum uzadıkça riskli bir hal alır. Gürkaş, birkaç hafta üst üste hissedilen keyifsizlik, isteksizlik, karamsarlık ve hayattan zevk alamama durumunun önemsenmesi  gerektiğini söylüyor.

Gürkaş, tablonun kötüleşmesini önlemek için basit küçük önlemler almayı ve harekete geçmeyi öneriyor.

Psikolog Barış Gürkaş’ın, depresif ruh halinin daha ağır bir depresyona dönüşmemesi ve hayattan zevk almak için tavsiyeleri şöyle:

Sosyal çevre: Depresyonun sebep olabileceği arkadaşlardan izolasyondan kaçınmak için onlarla daha fazla plan yapmaya çalışın. Arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet etmek ruh halinize iyi gelecektir. Depresif ruh halindeyseniz, arkadaşlarınızla buluşma enerjiniz olmayacağı için kendinizi zorunlu hissedecek planlar yapın. 

Spor: Sporun ruh halinizi iyileştirici özelliği olduğuna dair kanıtlar var. Eğer uzun zamandır spor yapmıyorsanız günlük 20 dakika yürüyüşle başlamalısınız. Ancak yürüyüşü tempolu, kendinizi biraz zorlayarak yapmalısınız, aksi takdirde ruh halini olumluya çevirmede çok etkili olmadığına dair araştırmalar mevcut.

Korkular: Zor olduğunu düşündüğünüz düşünceler ile yüzleşin. İnsanlar kendilerini depresif hissettiklerinde başkaları ile konuşmaktan çoğunlukla kaçınırlar, buna enerji bulamazlar. Ancak basit düzeyde zihinsel çarpıtmalarınızın üstesinden kimi zaman sizi dinleyen kişiler aracılığıyla da gelebilirsiniz ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ancak bu davranış, depresyon belirtilerini ağır şekilde gösteren hastalarda mümkün değildir.

Alkol kullanımı: Millet olarak mutlu anımızda da mutsuz anımızda da içebilsek de, alkol kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda ruh halimize daha kötü gelmektedir. Depresif ruh halimizi kontrol edip, üstesinden gelmek için içtiğimiz alkolün bizi daha dibe çekeceğini bilmeliyiz. Özellikle ruh haliniz kötüyken alkol almayın.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)