adscode
adscode

KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM sınav takvimi sayfasında kurum bu soruya cevap verdi.

KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?
Sınavlar
Güncelleme : 23-Oct-18 15:34

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştikten sonra sınav merkezi döküman sayfasında soruları yayımladı.

KPSS Ortaöğretim soruları, döküman ve AİS sayfasında kurum tarafından yayımlandı. AİS sayfasındaki Temel Soru Kitapçığı Görünteleme, 19 Ekim 2018 tarihine kadar erişime açık. 

KPSS sonuçları, ÖSYM tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde yayınlanacak. Sınav sonuçları, hangi saatte açıklanacağı konusunda kurumdan açıklama gelmedi.

KPSS sınavı değerlendirmesi nasıl olacak? 

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)