adscode

KPSS ücreti değişmezse İİBF'lilerin soru başına 1 TL ödemesi gerekiyor

ÖSYM'nin 2017 KPSS için yaptığı değişiklikler ve belirlediği ücretler hakkında bir kullanıcımızın yazdıklarını paylaşıyoruz...

KPSS ücreti değişmezse İİBF'lilerin soru başına 1 TL ödemesi gerekiyor
Eğitim
"KPSS 2017 başvuruları bu ülkenin okumuş ve geleceğine yön verecek İ.İ.B.F. mezunu on binlerce genci bu defa adeta İDAM ETMEK AMACIYLA 13/03/2017 tarihi itibariyle başlamış bulunuyor.

İdam etmek diyorum, şöyle ki; ÖSYM tarafından dün yayınlanan 2017 KPSS başvuru kılavuzuna göre ÖSYM sistem değişikliğine gitmiş bulunmakta olup daha önce İ.İ.B.F. mezunu öğrenciler için yapılan KPSS A Grubu testlerini tek bir fasikül olarak bizlere sunmak yerine bu yeni sistemle birlikte söz konusu fasikül grubuna ait tam 9 ayrı alan dersini ayrı ayrı fasiküllerle bizlerin önüne koymakta ve ayrıca bu ayrı fasiküllerin her birine 40 TL sınav ücreti almaktadır. Her bir fasikül 40 sorudan oluşmakta olup, soru başına 1 TL ödeme yapmamız istenmektedir.

Bu durumu bir İ.İ.B.F’li olarak şu şekilde size izah edeyim;

2017 yılında 21 Mayıs ve 27 – 28 Mayıs tarihlerinde gireceğimiz sınavlara ilişkin olarak bu sınavlara girebilmesi için İŞSİZ, GELECEKTEN ÜMİTSİZ ve SONU BELİRSİZ , MÜLAKATTAN MÜLAKATA KOŞAN ANCAK BU KADAR EMEK VE ÇABAYA RAĞMEN BU YOĞUN ÇALIŞMA KISIR DÖNGÜSÜ İÇİNDE KALAN Bir İ.İ.B.F’linin yapması gereken ödeme şu şekildedir:

Genel Yetenek – Genel Kültür Testi için = 60 TL
Kamu Yönetimi Testi için = 40 TL
Uluslararası İlişkiler Testi için = 40 TL
İşletme Testi için = 40 TL
Muhasebe Testi için = 40TL
Hukuk Testi için = 40 TL
İktisat Testi için = 40 TL
İstatistik Testi için = 40 TL
Maliye Testi için = 40 TL
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Testi için = 40 TL

TOPLAM = 420 TL

Yukarıda özetlemeye çalıştığım durum bir İİBF öğrencisinin 2017 KPSS için ödemesi gereken sınav ücreti tutarlarını yansıtmaktadır. (2017 öncesinde ise ödenmesi gereken sınav ücreti bu tutarın ancak yarısı kadar olduğu düşünülürse İİBF öğrencilerinin böyle bir ücretle karşılaşmış olmaları sosyal medyada da yoğun bir şekilde gündem oluşturmuştur.)

ANCAK, GÖZDEN KAÇAN BİR HUSUS VAR.

İİBF ÖĞRENCİSİNİN ÖDEMESİ GEREKEN TUTAR BUNUNLA SINIRLI DEĞİL.

Zira, İİBF öğrencilerinin oldukça büyük bir kısmı YENİ GETİRİLEN SİSTEMLE BİRLİKTE ARTIK İKAMET ETTİKLERİ İLLERDE SINAVA GİREMEMEKTE ÖSYM tarafından belirlenen ve asgari 2,5 ila 3 saatte gidilebilecek ve tamamen yabancı olduğumuz bu şehire gidildiğinde de ayrıca şehir içi ulaşım ve barınma (otel, misafirhane, konuk evi vs.) ücretlerinin yanı sıra günlük diğer harcamaları ve olası konakladığı yer ile sınav yapılacak yer arasında ulaşım giderleri (taksi, dolmuş vs.) ücretleride dahil edildiğinde söz konusu meblağ minimum 1200 – 1500 TL arasında bir rakama ulaşmaktadır.

Özetlemek gerekirse, bir sınavın grup grup ayrı olarak fiyatlandırıldığı, asgari olarak 1200 - 1500 TL gibi bir rakamla karşılaşan işsiz ve zaten temel amacı mesleğe giriş sınavı olan, bir sınava girmek ve meslek edinmekten başka bir amaç ve gayesi olmayan bu amaç nedeniyle hayatını sürekli ertelemek zorunda kalan, yıllardır çeşitli nedenlerle göz ardı edilen, önemsenmeyen ama ilgili kurumların mülakatlarını geçmeleri halinde göreve başlayarak gerek bürokrasi gerek merkez ve taşra teşkilatlarında ülkemizin yükünü omuzlayan ve layıkıyla yerine getirebilecek on binlerce adaya ÖSYM tarafından yapılan bu anlam verilemez durumun bir an önce düzeltilmesi, sınav ücretlerinin bu ülkenin gerçekleri göz önüne alınarak yeniden belirlenmesi, adayların şehirlerarası mekik dokuma yerine daha önceki yıllarda olduğu gibi ikamet ettiği illerde sınava girmeleri yönünde yardımcı olmanızı, oluşan on binlerce vatan sever gencin taleplerinin kesinlikle göz ardı edilmeyerek bu sorunun bir an önce çözülmesine katkı vermenizi bekliyoruz.

(Başvuru Süresi 13 Mart 2017 ve 27 Mart 2017 olmak üzere iki ayrı tarih olarak belirlenmiş olup 27 Mart 2017 tarihinden itibaren KPSS Alan Bilgisi başvuruları başladığından yukarıda arz etmiş olduğum talebimizin bu zaman zarfı içerisinde gerek ÖSYM ve gerekse diğer yetkili birimlere ulaştırılarak çözümlenmesi gerekmektedir.)"

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)