adscode
adscode

Nobel ödüllü Sancar: Üstün zekaya inanmıyorum

Aziz Sancar, "Dahiler Dahildir" programına katıldı. Başarının çalışmaktan geçtiğini belirten Sancar, "Türkiye'nin bilim ithal etmeyi bırakıp temel bilime yönelmesi gerek" dedi

Nobel ödüllü Sancar: Üstün zekaya inanmıyorum
Eğitim
Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde Kimya alanında 2015 Nobel Ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar dün Yıldız Teknik Üniversite'sinde "Dahiler Dahildir" etkinliğinde konuştu. Sancar, toplantıya ilk önce katılmak istemediğini ancak yapılan çalışmaların çok önemli olduğunun anlatılmasıyla fikrinin değiştiğini söyledi.

'Başarı hizmet etmektir'

Üstün zekanın saptandığı IQ testlerine çok inanmadığını belirten Sancar, "Üstün zekanın ölçüldüğü IQ testleri neyi, ne kadar ölçüyor. Bu testlerde ben orta düzeyde çıkıyorum. Başarı için tek anahtar çok çalışmak" dedi. Başarının Nobel almaktan ibaret olmadığını kaydeden Sancar, "Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir. Sadece Türkiye değil, tüm İslam dünyası son 500 yılda doğru dürüst bilime katkı yapmış değil. Bu bir gerçektir. Sadece İslam dünyası değil, başka grupları da söyleyebiliriz. Bunu düzeltmemiz lazım" dedi. Sancar, Türkiye'nin gelişmesi için 25-30 yıl bekleyemeyeceğini belirterek "Artık Amerika ve Avrupa düzeyine geçmemiz lazım. Bir ayakkabı boyacısı, öğretmen, üniversite rektörü ya da Nobel almış bir bilim insanının görevini iyi yapması başarıdır. Çocukluk çağında bu şuuru çocuklarımıza işlememiz lazım. TÜZDER'in gayesi de bu" diye konuştu.

Milliyet

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)