adscode

Öğretmen Ve Öğrencilerin Takviye Kursları Başvuru Süresi Uzatıldı

MEB, E-Kurs için gelen yoğun başvuru üzerine yarın sona erecek başvuru süresini öğrenciler için 9 Ekim, öğretmenler için ise 5 Ekim’e kadar uzattı.

Öğretmen Ve Öğrencilerin Takviye Kursları Başvuru Süresi Uzatıldı
Kurslar
E-Kurs Destekleme ve Yetiştirme Kursları için 3 günde 1 milyon başvuru yapıldı.

MEB rekor talep üzerine öğretmen ve öğrenciler için E-Kurs başvuru süresini uzattı.

E-Kurs hakkındaki son bilgileri MEB Müsteşar Yardımcı Muhterem Kurt açıkladı. Başvurular EBA modülünden yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğrencilere elektronik ortamda kendini sınama ve ders çalışma imkanı gibi bir dizi yenilik sunan Destekleme ve Yetiştirme Kursları (E-Kurs)  yeni eğitim yılının başladığı haftanın ilk 3 günündeki 1 milyon başvuru aldı. MEB, E-Kurs için gelen yoğun başvuru üzerine yarın sona erecek başvuru süresini öğrenciler için 9 Ekim, öğretmenler için ise 5 Ekim’e kadar uzattı.  

E-Kurs öğrenci başvuru süresi ne zaman doluyor?

Öğrenciler için başvuru süresi 9 Ekim Cuma gününe kadar uzatılan E Kurslara 5 milyondan fazla başvuru olması bekleniyor. MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, yaptığı açıklamada, 3 Ekim’de başlayacak Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına, örgün eğitimde okuyan ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere açık öğretim okullarına kayıtlı ortaokul, lise öğrencileri ile  özel  okul öğrencileri ve mezunların başvurabileceğini hatırlattı. Bu yıl ilk kez destekleme ve yetiştirme kursları için E-kurs modülünü başlattıklarını ve bu sistem sayesinde kurslarla ilgili sayısal verilere anlık ulaşabildiklerini belirten Kurt, ilk üç  günlük  verilere göre 22 bin 102 eğitim kurumunun kurs için başvuru yaptığını bildirdi.

E-Kurs için kaç kişi başvurdu?

Kurs başvurularının okulların açılmasıyla hız kazandığına işaret eden Kurt, “Kurslara öğrenci başvuru sayımız üç günde 1 milyonu aştı. İlk üç  günlük  rakama bakarak haftada 3 milyon başvuru ve toplamda 5 milyonun üzerinde kurslara başvuru bekliyoruz. 681 bin 301 dersten kurs açılacağı için başvuru sayısının en az 5 milyon olması bekleniyor. Öğrenciler, kurslara başvuru için kurs şifrelerini bulundukları okullarından alabiliyorlar” diye konuştu.  

250 bin öğretmen E-Kurs için başvurdu Kurt, 225 bin 950 kadrolu öğretmen ile 22 bin 241 ücretli öğretmenin de kurslarda görev yapmak için başvurduğunu söyledi.  MEB’in 37 bin  yeni  öğretmen ataması yaptığını hatırlatan Kurt,  yeni  atanan öğretmenlerin de kurslarda görev alma taleplerini değerlendirmek için başvuru süresini öğretmenler için 5 Ekim Pazartesi günü saat 17.00, öğrenciler için de 9 Ekim Cuma günü saat 17.00’ye kadar uzattıklarını açıkladı.  İhtiyaç halinde ücretli öğretmen görevlendireceğiz “Daha önce dershanelerde çalışan kaç öğretmenin kurslara başvurduğu” sorusu üzerine Kurt, bunu kesin olarak tespit etmenin mümkün olmadığını ancak 10 bin dolayında dershane öğretmeninin başvuru yaptığını tahmin ettiklerini kaydetti. Kursların açılabilmesi için başvuran öğretmen sayısının yeterli olduğunu dile getiren Kurt, “İhtiyaç olması halinde de ücretli öğretmenlerimizi kurslar için görevlendireceğiz” dedi.  

Öğretmenlere 2 kat maaş müjdesi

Kurslara devam edecek öğretmenlerin ek ders ücretlerinin 2 kat artışla yaklaşık 20 liraya çıkarıldığını anımsatan Kurt, “Bir öğretmen normal şartlarda, haftada 10-15 saat kurslarda derse girdiğinde bütçesine aylık olarak bin lira katkı sağlayacak. Yani yaklaşık olarak öğretmenimizin ayda aldığı ek dersin iki katı daha ücret alması anlamına geliyor. Bu da öğretmenlerimizin bütçesini olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.  Okul müdürleri ve hizmetlilere ek ders müjdesi Kurt, kurslarda görev yapan okul müdürleri, müdür yardımcıları ve hizmetliler için de ek ders ücretlerini  düzenleme  çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “İnşallah okul müdürlerimiz, ilgili müdür yardımcımız ve hizmetlilerimiz de bu kurslarda çalıştıkları sürece ek ders ücretlerini alacaklar. Bunu da müjde olarak verelim” dedi.  

Testler elektronik ortamda yapılacak

Bu yıl ilk kez ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları için öğretmen ve öğrencilerin elektronik ortamda başvuru yapmalarını sağlayan e-kurs modülünü hayata geçirdiklerini anımsatan Kurt, bu modül sayesinde 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin ve mezunların kazanım testlerine ulaşabileceklerini bildirdi. Kurt, böylece kursa katılan tüm öğrencilere elektronik ortamda ders çalışma imkanı sunulacağını ifade etti.  Kurt, 2 bin 500 dolayında test ve 40 binin üzerinde soru oluşturduklarını belirterek, kurslara katılmayan öğrencilerin de bu testlere ulaşabileceklerini ancak kursa devam eden öğrencilerin e-kurs modülü üzerinden bu testlere daha önce ulaşma ve elektronik olarak çözme imkanı bulacaklarını söyledi.

 Mezun öğrenciler ile 8. ve 12. sınıflara ayda bir tarama testleri yayınlayacaklarını kaydeden Kurt, “Bu testleri elektronik ortamda yapacağız. Yani kurslara kayıt yaptıran öğrencilerimiz, e-kurs modülü üzerinden isterlerse evlerinden isterlerse okullarından bu sisteme girerek bu soruları çözerek kendilerini deneme fırsatı bulabilecekler” bilgisini paylaştı.

 “Her ders için kurs açabiliriz”

Müsteşar Yardımcısı Kurt, öğrencilerden ve velilerden dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde endişe etmemelerini isteyerek, şunları kaydetti: “Dershanelerin kaldırılmasıyla ilgili bir boşluk doğmuş gibi görünse de Milli Eğitim Bakanlığı gereken her tedbiri aldı. 22 binin üzerinde okulda ve 200 binin üzerinde öğretmenle kurslarımızı başlatacağız. Bu kurslarımız, sadece sınava dönük kurslar da değil. Bunlar sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetleri de içeren kurslar olacak. Öğrencimiz, eksik gördüğü herhangi bir dersten takviye almak istiyorsa müfredat kapsamındaki her dersten kurs açacak kapasitemiz var. Bunu da kendimden çok emin bir şekilde söylüyorum.” Kurt, eğitim kurumlarının yarın saat 12.00’ye kadar kurs merkezi başvurularını, öğretmenlerin 5 Ekim Pazartesi, öğrencilerin de 9 Ekim Cuma gününe kadar kurs başvurularını tamamlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)