adscode
adscode

Okuduğumuzu Ne Kadar Anlıyoruz?

Oğuzkaan Okulları, Çapa şubesi 3/A sınıfı öğrencilerinden Defne ÇELEBİ, özel bir yayınevinin Türkiye genelinde yaptığı "Okuduğunu Anlama" yarışmasında 13.900 kişi arasında Türkiye 1.si oldu.

Okuduğumuzu Ne Kadar Anlıyoruz?
İlkokul
Özel bir yayınevi tarafından Türkiye genelinde 2.3 ve 4. Sınıflara yönelik "Okuduğunu Anlama" yarışması düzenlendi. Yarışmaya özel okul ve devlet okullarında öğrenim gören 2.3. ve 4.sınıflardan yaklaşık 40 bin öğrenci katıldı.

Okuduğunu anlama yarışması için yayınevi tarafından her sınıf için 6 ayrı kitap hazırlandı. Bu kitaplar öğrencilere dağıtılarak okumaları için bir ay süre verildi. Bu sürenin sonunda öğrencilere okudukları kitaplarla ilgili bir test uygulandı. 3.sınıflar için yapılan okuduğunu anlama yarışmasında, Oğuzkaan Okulları Çapa şubesi 3/A sınıfı öğrencisi Defne ÇELEBİ 13.900 öğrenci arasında Türkiye 1.si oldu.

Oğuzkaan Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim Koordinatörü Hatice YILMAZ, öğrencilerin okuduğunu anlama sınavı sonuçları ile akademik başarılarının %95 oranında örtüştüğünü belirtti. Bu sınavın sonucunda önemli olanın öğrencilerin eksik olan okuma anlama becerilerini yükseltmeye yönelik okul, öğretmen ve velilerin alması gereken önlemlerin neler olabileceğini belirlemektir dedi.
Öğretmenler öğrencilerine;
Birer paragraf sesli okuma yaptırarak doğru, düzgün akıcı okuyup okumadığını tespit edebilirler.
Doğru düzgün akıcı ve vurgulu okuyabilen öğrencisinden evde her gün 15-20 dakika okumaya devam etmesini,
Yavaş ve heceleyerek okuyan, yanlış okuyan öğrencilerinin velileri ile görüşerek onlardan her akşam çocuklarına 10 dk. sesli okuma 20 dk. sessiz okuma yaptırmalarını istemelidirler.
Sözcükleri doğru ancak yavaş ve duraklayarak okuyan öğrencilerinden her akşam mutlaka 20dk. okuma yapmalarını isteyip, velilerini de bu konuda bilgilendirilmelidirler.
Öğrenciye okuttuğu paragrafla ilgili sorular sorarak okuduğunu anlayıp anlamadığını kontrol edebilirler.
Paragrafla ilgili sorulara doğru cevaplar veren öğrencilerine kitap seçimini yapma konusunda yol gösterebilirler.
Paragrafla ilgili soruların bir bölümüne veya çoğuna yanlış cevap veren öğrencilerinin velilerinden çocuklarının okuduğu kitabı onların da okumasını ve okunanlarla ilgili çocukları ile konuşmalarını istemelidirler.


Velilerin çocuklarını desteklemek için;
Öğretmenin önerdiği okumanın evde öğrenciye mutlaka yaptırılmasını sağlarlar.
Çocuklarıyla ortak okuma saati belirleyip birlikte aynı kitabı okuyabilirler.
Okunan kitabın kahramanları ile ilgili görüş alışverişinde bulunabilirler.
Kitabın kahramanlarıyla ilgili çocuklarına empati yaptırılabilirler.
Okunanların daha iyi anlaşılması için 5N1K sorularını sorabilirler.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)