adscode

Proje okul tepkisi

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan: "Yıllardır süregelen keyfiliklere meydan verilmemesi için, bu görevlendirmelerde liyakat ve ehliyet esasına göre usul ve esasların belirlenmesi şarttır."

Proje okul tepkisi
Sendikalar
Güncelleme : 03-Apr-24 12:41

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, proje okullarının yıllardır süregelen sorunlarının artık bir çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Geylan'ın açıklaması şöyle:

"Proje okulları meselesi, yıllardır bir kangren haline geldi. Bu husus, adeta 'kafama göre yönetici ve öğretmen atarım' projesine dönüşmüştü. Türk Eğitim Sen olarak, baştan itibaren, özel program ve proje uygulayan okullarımıza özel statü verilmesinin makul olduğunu, ancak mevcut keşmekeşin giderilmesi için proje okullarının sayısının azaltılması gerektiğini dile getiriyoruz. Bu bakımdan, Bakanlığın, bir kısım okulları proje kapsamından çıkaracak olması kararı olumludur. Ancak bir takım sıkıntılı durumları da görmek gerekir. Öncelikle, sözkonusu okullar için yönetici başvuruları alındıktan ve hatta atamanın ilan edileceği gün böyle bir kararın duyurulması büyük bir kaosa meydan vermiştir. Oysa ki, uzun yıllar problemin görmezden gelinmeden ve ötelenmeden bu adımın çok önceden atılması gerekiyordu. Proje kapsamından çıkarılacak okulların, HANGİ KRİTERLERE göre belirlendiği eğitim kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Çünkü bir kısım haber sitelerine yansıdığına göre, %2’lik %3’lük dilimdeki köklü Anadolu ve fen liseleri proje okulu kapsamından çıkarılırken, özellikle belli tür okulların büyük çoğunlukla değerlendirilmediği ifade edilmektedir. Eğer bu durumun gerçekliği var ise büyük bir vehametle karşı karşıyayız. Çünkü MEB'deki HER BİRİMİN, Bakanlığın ortaya koyduğu iradeye mütenasip bir tasarrufu sergilemesi tartışılmaz bir zorunluluktur. Proje kapsamından çıkarılacak okullarımızdaki yöneticilerden, yeniden görevlendirme kapsamında başka okulları tercih etmeyenlerin mağdur olmaması için, yeniden görevlendirme takvimi uzatılarak olası mağduriyetlere engel olunmalıdır. Dün kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, proje kapsamından çıkarılacak okulların yönetici görevlendirilmeleri valiliklere devredilecektir. Yıllardır süregelen keyfiliklere meydan verilmemesi için, bu görevlendirmelerde liyakat ve ehliyet esasına göre usul ve esasların belirlenmesi şarttır. Proje kapsamından çıkarılacak fakat sınavla öğrenci alan bu okullarımızda, öğrenci alımı ve öğretmen ataması konusunda bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği hususunda da kafa karışıklığına meydan vermeyecek tedbirler hızlı ve açık şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır."

Anadolu Eğitim Sendikası ise şunları kaydetti:

"1 Nisan 2024 itibari ile 2024 yılı özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme sonuçları milli Eğitim bakanlığı tarafından akşam saatlerinde açıklandı.

Bu itibarla 2222 proje okulunun yöneticilik kadrosuna bakanlık tarafından görevlendirme yapıldığı 2197 yönetici kadrosu için ise görevlendirmelerin valiliklerce yapılacağı ifade edildi. Bu bağlamda hâlihazırda bakanlık tarafından ataması yapılan yöneticilerin atanma kriterlerinin neler olduğu bilinmemekle birlikte yine atama devri valiliklere devredilen yöneticilerin de hangi kriterlere göre atanacakları belirsizliği devam etmektedir. Hatta ataması valiliklere devredilen okulların proje okulu statüsünden çıkarıldığı yönünde söylentiler ayyuka çıkmış olup bu okullarda halihazırda çalışmakta olan yöneticiler tarafından karamsar bir şekilde süreç takip edilmektedir.

 Eğitim gibi ciddi bir olgunun bu denli ciddiyetten uzak bir uygulama çerçevesinde yürütülüyor olması kabul edilemez bir durum arz etmektedir şöyle ki özellikle yerelde bakanlık tarafından yapılan atamalarda ataması yapılan yöneticilerin herhangi bir kritere bağlı olmaksızın keyfe keder atamaların yapılması kabul edilebilir bir durum asla değildir. Yine yetki devri ile birlikte görevlendirilmeleri valiliklere bırakılan proje okulu yöneticilerinin atamalarının da puan üstünlüğüne göre mi yoksa tıpkı bakanlığın yaptığı görevlendirmelerde olduğu gibi keyfe keder mi ne şekilde yapılacağı muallaklığı da sürmektedir.

Her ne surette olursa olsun her iki atama şeklinin de birbirinden farklılık arz ediyor olması ya da arz edecek olması anayasal eşitliğe aykırı bir durum arz etmektedir.

Daha önce de sendika olarak belirtmiş olduğumuz üzere özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarına öğretmen atama ve yönetici görevlendirmenin liyakat baz alınarak şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini yineliyoruz."

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)