adscode

Uzmanlar LGS örnek sorularını değerlendirdi! İşte adaylara zaman yönetimi tavsiyeleri

GEN Koleji, Nisan ayı ÖRNEK 2020 LGS sorularını değerlendirdi.

Uzmanlar LGS örnek sorularını değerlendirdi! İşte adaylara zaman yönetimi tavsiyeleri
Sınavlar

GEN Koleji, Bölüm Başkanları eşliğinde Nisan ayı Örnek 2020 LGS sorularının detaylı değerlendirmesini ve zaman yönetimi konusunda tavsiyelerini yayınladı.  

Soru içerikleri gündelik yaşantıdan örneklerle desteklenmiş.

Türkçe sorularının, kitap okumayı hayatının akışı içine almış her öğrencinin kolaylıkla cevaplayabileceği yapıda olduğunu belirten GEN Koleji öğretmenleri, öğrencilerin 10 soruluk Türkçe bölümüne 20 dakika ayırmalarını tavsiye ediyor. Açık ve anlaşılır bir üslupla kaleme alınan sorular genel okur yazarlık seviyesine hitap ediyor ve gündelik yaşantıdan örneklerle destekleniyor. Anlam bilgisi kazanımlarının ön plana çıktığı sorularda aşağıdaki konular yer alıyor.   

Söz öbeklerinde anlam, cümle yorumu, grafik yorumu, deyim, paragraf, sözel mantık, muhakeme, paragraf oluşturma, paragrafta ana düşünce, paragrafta anlatım

Tavsiye edilen zaman dilimi: 20 dakika

Matematik okur yazarlığını ölçmeyi hedefleyen sorular; okuma, anlama ve matematik diline çevirme yeteneğini öne plana çıkaran her seviyede sorulardan oluşuyor. Daha önceki aylarda yayımlanan örnek sorularda olduğu gibi günlük hayatla ilişkilendirilmiş olan sorular, görsel ve tablolarla desteklemiştir. Sorularda yönergenin doğru ve dikkatli okunması, doğru yorumlanması ve analizinin yapılarak işlemlerle doğru cevaba ulaşılması isteniyor. 1. Dönem müfredat kazanımlarına uygun hazırlanan soruların dağılımı aşağıda gibi incelenmiştir;

·         3 Soru: Çarpanlara Katlar

·         2 Soru: Üslü İfadeler

·         1 Soru: Köklü İfadeler

·         2 Soru. Basit Olayları Olma Olasılığı

·         1 Soru: Cebirsel İfadeler

Tavsiye edilen zaman dilimi: 20 dakika

Bilgi eksiği olmayan, düzenli çalışan, muhakeme gücü yüksek, dikkatli öğrenciler zorlanmayacak.

Fen Bilimleri Nisan ayı soruları MEB’in sınırladığı müfredat kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış. Soruların çoğu öğrencilerin bilgilerini ve yorumlama gücünü kullanarak çözeceği tarzda. Bazı soruların görsellerini çok dikkatlice incelemek gerekiyor. Deneylerin de yer aldığı sorular: bilgi eksiği olmayan, muhakeme gücü yüksek ve dikkatli öğrencilerin zorlanmayacağı tarzda.

·         1 Soru: Mevsimler ve İklim

·         4 Soru: DNA ve Genetik Kod

·         3 Soru: Basınç

·         2 Soru: Madde ve Endüstri

Tavsiye edilen zaman dilimi: 20 dakika

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularının ağırlıklı olarak 1. Dönemin “Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar” ünitesinden geldiğini belirten GEN Koleji öğretmenleri; iyi bir hazırlık süreci geçiren, düzenli çalışan, dersin temel kavramlarına hâkim, konu eksiği olmayan, okuma ve yorumlama yeteneği gelişmiş öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorular olduğunu ifade ediyor.

·         0 Soru: Bir Kahraman Doğuyor

·         4 Soru: Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar

·         1 Soru. Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm

Tavsiye edilen zaman dilimi: 10 dakika

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları, bir önceki örnek sorulara göre biraz daha zorlayıcı, ezberden uzak ve yoruma dayalı. Hikâyelerle desteklenmiş soruların, dikkat ölçen, okuduğunu anlama ve yorumlamaya yönelik hazırlandığı görülüyor.

·         2 Soru: 1. Üniteden

·         2 Soru: 2. Üniteden

·         1 Soru: 3. Üniteden

Tavsiye edilen zaman dilimi: 10 dakika

Sorularda yorumlama ve ilişki kurma ön plana çıkıyor.

İngilizce soruları, 1. Dönem sonuna kadar işlenen konuları içeren ve yine ezbercilikten uzak, okuduğunu anlama, yorumlama ve ağırlıklı olarak çıkarım yapma üzerine hazırlanmış. Öğrencilerin aynı zamanda ilişki kurma ve mantık yürütme becerilerini de kullanmalarını gerekiyor. Bunun yanında kelime bilgisini ölçen ve değerlendiren sorular mevcut. Olumlu ve olumsuz soru kökü kullanılmayan sorular; orta ve yüksek güçlükte, yorumlama becerisine sahip öğrencilerin çözebileceği seviyede.

·         Teen Life

·         In The Kitchen

·         The Internet

Tavsiye edilen zaman dilimi: 10 dakika

MEB’in yayınladığı bildirgede, Liselere Geçiş Sınavı (LGS)’nda öğrenciler, sadece 1. Dönemde işlenen konular kapsamında 1. Üniteden 5. Üniteye sorumlu olacaklar.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)