adscode
adscode

'YGS'de Belirleyici Bölüm Türkçe Oldu'

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Zümre Başkanları 2015 YGS'yi değerlendirdi.

'YGS'de Belirleyici Bölüm Türkçe Oldu'
Sınavlar

Üniversite giriş sınavının, birinci aşaması olan YGS bugün uygulandı. Ülkemiz genelinde sınava giren tüm üniversite adaylarına geçmiş olsun diyoruz.

Zor ve uzun bir maratondan sonra girilen sınavla birlikte, tüm adayların üzerinden büyük bir yük kalkmış oldu.

ÖSYM sınavdan sonra, toplam 160 sorunun % 20’si olan 32 soruyu internet sitesinde açıkladı. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra da adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi www.ais.osym.gov.tr adresinden, T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleri ile girdiklerinde hem soruların geri kalan yüzde 80’ini hem de kendi cevap kağıdı görüntüleri ile kendi kitapçık türünün cevap anahtarını görebilecekler.

Sınavdan çıkan kendi okul ve dershane öğrencilerimizden ve kurumumuz dışındaki diğer öğrencilerden aldığımız yorumlar doğrultusunda yapmış olduğumuz tespitlerimizi aşağıda açıklıyoruz:
 

MATEMATİK ZÜMRESİ

Sınav 2014 YGS’ye göre daha zor olmuştur. Matematik soruları geçen senelerde olduğu gibi bilgiyi yorumlama ve mantıksal çıkarıma dayalı sorulardan oluşmuş ve soru tipi ezberleyen, matematiksel kavramları iyi hazmetmemiş öğrencilerin başarılı olamayacağı bir sınav olmuştur.

Matematik soruları okuduğunu anlama, yoruma dayalı ve muhakeme yeteneğini ölçen sorulardan oluşmuştur. Yaklaşık 10 dan fazla soru çok basit ve kısa sürede çözülebilmesine rağmen özellikle sayı ve problem soruları uzun paragraflı, anlaşılması zor, bu yüzden de zaman alan ve sınavın ayırt edici soruları olmuştur.

Sadece 2 sorusunun ayırt edici özelliği olan olan Geometri soruları ise matematiğe oranla daha kolay hazırlanmış ve zorlamamıştır.

FİZİK ZÜMRESİ:

2015 YGS’de, Fizik sorularının özellikle son iki üç yıldır uygulanan sınav formatıyla uyuştuğu, sıra dışı soruların olmadığı ve sınavın orta düzeyde bir sınav olduğu görülmüştür.

Sınavda belirleyici olan üç fizik sorusu, kavramları anlamaya yönelik ve çeldiricisinin yüksek olması sebebiyle öğrencileri zorlamıştır. Bu soruların aynı zamanda bilimsel (fiziksel) düşünebilme yeteneğini ön plana çıkarmaya yönelik olarak hazırlandığı gözlenmiştir.

Fen Bölümünde Fizik sorularının Biyoloji soruları ile birlikte daha belirleyici olduğu tespit edilmiştir.

KİMYA ZÜMRESİ:

Öğrencilerden aldığımız geri bildirimlere göre; 2015 YGS Kimya sorularının müfredata uygun, bilgiye dayalı ve çalışan öğrencilerin kolaylıkla yapabileceği sorular olduğu tespit edilmiştir.

BİYOLOJİ ZÜMRESİ:

Geçmiş yıllara göre bilginin ve yorumun daha fazla öne çıktığı bir sınav olması nedeniyle yeterli bilgisi olan ve yorum gücü yüksek öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav olarak değerlendirilmiştir.

Bu sınavda soruların % 50’den fazlası 9. sınıf müfredatından seçilirken, 10. sınıftan 1, 11. sınıftan 3, 12. sınıftan ise 1 soru sorulmuştur.

TÜRKÇE ZÜMRESİ:

2015 YGS’de belirleyici bölüm Türkçe olmuştur. Bu nedenle sınava Türkçe ile başlayanlar, sınavın tamamını yönetmekte zorlanmıştır.

Önceki yıllardan farklı bir konu ya da tarzda soru sorulmamış olup dil bilgisi soruları öğrenciyi zorlamamış ve önceki yıllardan farklı bir soru tekniği gözlenmemiştir.

Paragraf soruları orta uzunlukta ancak zor düzeyde iken, paragraflar yoğun anlatıma sahip, yorumda zorlayıcı nitelikte hazırlanmış olup anlatım bozukluğu konusundan ise soru sorulmamıştır.

Paragrafta yapı konusundaki soru sayısı önceki yıllardan fazla ve zorluk derecesi de biraz üst düzeyde olmuştur.

Aynı paragraftan birden çok soru sorma tekniğindeki soru sayısı önceki yıllardan fazla tutulmuştur.

TARİH ZÜMRESİ

Müfredata uygun soruların sorulduğu, ağırlık olarak 9. ve 10. sınıf konularından sorulara yer verildiği, İslam tarihi dışında doğrudan bilgi sorusu sorulmadığı, öncüllü soruların daha önceki yıllara göre daha az kullanıldığı, soru dağılımının ve zorluk derecesinin kolay, zor ve çok zor şeklinde olduğu, seçici ve zorlayıcı yorum sorularına da yer verildiği zümremizce tespit edilmiştir.

COĞRAFYA ZÜMRESİ:

Coğrafya soruları sosyal bölümünde seçici sorular şeklinde olup, bilgi ağırlıklı sorulmuştur. Bir soru ile birden fazla konuyu tarayan soruların yanı sıra harita bilgisi isteyen sorulara da yer verilmiştir. Öğrencilerimiz tarafından coğrafyanın zor ve bilgi ağırlıklı sorular şeklinde sorulduğu söylenmiştir. Soruların konulara dağılımı yine geçen yıl gibi olmuştur.

FELSEFE ZÜMRESİ:

ÖSS ve YGS geçmişinde ilk kez Din felsefesi akımlarından soru gelmiştir ve bu soru bölümün tek doğrudan bilgi sorusudur.

Diğer sorular, konu dağılımı bakımından önceki yıllara uygun olup, bilginin kullanılmasını ve yorumlanmasını gerektiren pratikte, çok da kolay olmayan paragraf sorularından oluşmuştur.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları genel olarak kolay nitelendirilebilen, anlama ve kavrama yetisini ölçen paragraf soruları biçiminde sorulmuştur.

Dini kavram bilgisi gerektiren tek soru olan “tevekkül sorusu” nun cevabını da paragraftan çıkartmak mümkündür.

Sevgili öğrenciler,

YGS, eğrisiyle doğrusuyla geldi ve geçti. Sınavı beklentisinin altında geçen öğrencinin sınavın yasını tutmasının kendisine bir faydası olmadığı gibi, sınavı iyi geçenin de mutluluktan rehavete kapılmaması gerekir. Yarından itibaren, 3 ay sonra yapılacak olan LYS konuları ile ilgili programlarınızı yapıp vakit kaybetmeden kaldığınız yerden çalışmaya başlamalısınız.

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da asıl belirleyici olan, %60 etkiye sahip olan LYS’ ler olacaktır.

Sevgilerimizle...

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları

Zümre Başkanları

 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)