adscode

Yurt dışı eğitimde kapılar kapanıyor

Eğitim için en çok tercih edilen ülkeler, vize şartlarına sıkı kurallar getirdi, bazıları verilen öğrenci vizesi oranını düşürdü. Göçmen sorununa işaret eden uzmanlar, ülkelerin demografik yapı ve iş gücünü korumak için bu kararları aldığını belirtti

Yurt dışı eğitimde kapılar kapanıyor
Yurtdışı Eğitim
Güncelleme : 15-May-24 15:57

Yurt dışı eğitim için en çok tercih edilen ülkeler, art arda vize şartlarını zorlaştırmaya başladı. Kanada, önümüzdeki 3 yıl boyunca öğrenci vizesi verme oranlarını yüzde 35 oranında düşüreceğini açıklamıştı. Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre Avustralya da öğrenci sayılarını azaltmak için vize şartlarını son 7 ayda ikinci kez sıkılaştırdı. Yine Amerika, Hollanda, İrlanda gibi birçok ülkede de vize konusunda zorluk yaşanıyor.

Eğitimcilere göre ülkeler, ciddi gelirler elde etmesine rağmen eğitimin yurt dışında yaşama yolu olarak kullanılması, yabancı öğrencilerin ülkelerde demografik yapı ve iş gücü piyasasını bozması, konut krizine neden olması gibi farklı nedenlerle öğrencilerin sayısını azaltmaya çalışıyor.

 

‘GİTME AMAÇLARI FARKLI’

30 yıldır yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan Ömür Yeğinsu, özellikle son yıllarda dünya çapında birçok öğrencinin vize problemi yaşadığını belirterek “Avrupa, bir süredir kapılarını kapatmaya başladı. Vize verirken çok titiz davranılıyor. Kişinin meslek sahibi olması bile etki etmiyor. 2 haftalık dil okulu için dahi sorun çıkarılabiliyor. Bu durumun yaşanmasında eğitimi köprü olarak kullanan ama aslında yurt dışında yaşamak isteyenler de etkili. Amacı eğitim olanlar büyük zarar görüyor” dedi.

Başvuruların eksiksiz ve erken tarihte yapılması gerektiğini aktaran Yeğinsu, lise eğitiminde ise büyük bir zorluk yaşanmadığını aktardı.

TÜRKİYE’Yİ ETKİLER Mİ?

Ülkelerin ‘gerçek öğrencileri’ almaya çalıştığını kaydeden CDS Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nden Çağlayan Özer ise “Kanada öğrenci sayısını 550 binden 360 bine düşürüyor. Buradaki asıl amaç Hindistan, Çin gibi ülkeler. Çünkü 250 bini bu ülkelerden gidiyordu. Kanada’daki demografik yapıyı olumsuz etkilemeye başlamıştı. Bu durum Türk öğrencileri olumsuz etkilemeyecek. Hatta Çin’den gelecek öğrencileri azalttığı için Türkiye’ye yönelecekler” diye konuştu..

Özer, Türkiye’de turistik vizelerde sorun olmasına karşılık eğitim için kuralına uygun başvuranların sorun yaşamadığını, özellikle iyi üniversitelere gideceklerin kolayca vize alacağını kaydetti.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)