adscode
adscode

Ziya Selçuk’tan ‘mülakat puanlaması’ iddialarına yanıt

Milli Eğitim eski bakanı Ziya Selçuk, mülakat puanlamasına ilişkin hakkında çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yayımlayarak iddiaları yalanladı.

Ziya Selçuk’tan ‘mülakat puanlaması’ iddialarına yanıt
Eğitim

 

 

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun KPSS hakkında görüşmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na gitmeden önce, CHP kurmaylarından birinin eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u aradığını söylemişti. Pehlivan'a göre, Selçuk, Kılıçdaroğlu'nun açıklamasında işaret ettiği, MEB'in yalanladığı, mülakatlarda +/- 3 puan aralığının verilmesi gerektiğine işaret eden Danıştay kararı olduğunu hatırlattı.

Konuya ilişkin Milli Eğitim eski bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yayınladı ve bu iddiaları gerçek dışı olarak tanımladı.

Selçuk açıklamasında; “Bugün basında yer alan öğretmen ataması mülakatları hakkında şahsıma atıfla bahis konusu edilen haberleri üzüntü ve şaşkınlıkla karşılamaktayım.

'Olmayan bir Danıştay kararını, mülakatta artı eksi üç ouan verilmesine ilişkin 'olmayan bir yazıyı paylaştığım iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygılarımla bildiririm... “ ifadelerini kullandı.

Barış Pehlivan, söz konusu iddialara yer verdiği yazısında ise konudan şu şekilde söz etti:

“Biliyorsunuz; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan içeri alınmadı. Mülakatlarda elenenlerin hakkını arıyordu ancak kilitli kapıyla karşı karşıya kaldı. Ne Bakan Mahmut Özer ne de bir bürokrat mülakatlarda neler olduğunu açıkladı.

Şimdi... 

MEB’e gidilmeden önce neler yaşandığını merak ettim. Ve önemli bir bilgiye ulaştım. 

Evet, Kılıçdaroğlu’nun bakanlığa gideceğini açıkladığı gece dahil CHP kurmayları, bakanlık yetkilileriyle temas kurmaya çalıştı. Ancak asıl dikkat çeken görüşme, MEB’e gidilen gün oldu. 

Kılıçdaroğlu yola çıkmadan önce CHP’nin kurmaylarından bir isim eline telefonu aldı, eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u aradı. Eski Bakan Selçuk da CHP’nin kurmayına Danıştay’ın mülakatlarla ilgili verdiği kararı hatırlattı. Hatta bununla ilgili MEB’in bir yazısı olduğunu söyledi. 

Eski Bakan Selçuk, mülakatlarda KPSS puanının üç aşağısı ya da üç yukarısı puan aralığının verilmesi gerektiğini kaydetti. 

Ve ardından dikkat çeken bir gelişme daha oldu...

Kılıçdaroğlu da açıklamasında, Ziya Selçuk’un işaret ettiği Danıştay kararını hatırlattı. Ancak mevcut MEB yönetimi, böyle bir kararın olmadığını iddia etti.”

 

 

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)