adscode

Çocuklardaki zeka seviyesi yaşam süresini etkiliyor

​Bilim adamları, çocukluktaki yüksek zeka düzeyinin, uzun yaşamla bağlantısı olduğunu ortaya koydu.

Çocuklardaki zeka seviyesi yaşam süresini etkiliyor
Türkiye'den Haberler
Sonuçları "BMJ" dergisinde yayımlanan çalışmada, Edinburgh Üniversitesinden araştırmacılar, İskoçya'da 1936 yılında doğan ve 11 yaşında zeka testine tabi tutulan 33 bin 536 erkek ve 32 bin 229 kadından alınan verileri inceledi.

Bu kişilerin, çocukluktaki zeka düzeyleri ile Aralık 2015'e kadar hayatını kaybedenlerin ölüm nedenleri arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, 11 yaşında zeka seviyesi daha yüksek olan kişilerde, koroner kalp rahatsızlığı, felç, bazı kanser türleri, solunum yolu rahatsızlığı, sindirim sistemi hastalığı, yaralanma gibi harici sebepler ve demans gibi hastalıklardan ölümün daha az görüldüğünü tespit etti.

Örneğin, çocuklukta daha yüksek zeka seviyesine sahip kişilerde, solunum yolu hastalığından ölüm riskinin yüzde 28, koroner kalp rahatsızlığından ölüm olasılığının yüzde 25, felçten kaynaklanan ölüm ihtimalinin de yüzde 24 oranında azaldığı gözlendi.

Çalışmada yaralanma, sigara tiryakiliğiyle ilgili özellikle akciğer ve mide kanseri, sindirim sistemi hastalıkları ve demanstan kaynaklanan ölümler ile zeka seviyesi arasında dikkati çekici bir bağlantının olduğu görüldü.

Araştırmada, bilim adamlarının yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik statü gibi bulgular üzerinde etkisi olabilecek çeşitli faktörleri hesaba kattığı da belirtildi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)