adscode
adscode

34 Yıl Geçti Yoksulluktan Kurtulamadık!

12 Eylül faşist darbesinin üstünden 34 yıl geçti. Darbecilerin 24 Kasım’ı “Öğretmeler Günü” olarak ilan etmelerinden bu yana ise 33 yıl. 34... >>Devamı İçin Tıklayınız

alaaddindincer@egitimajansi.com

12 Eylül faşist darbesinin üstünden 34 yıl geçti. Darbecilerin 24 Kasım’ı “Öğretmeler Günü” olarak ilan etmelerinden bu yana ise 33 yıl. 34 yıl önce uygulamaya konulan “serbest piyasa ekonomisi” politikaları öğretmenlerin ücretleri üzerindeki derin uçurumu büyütmeye devam ediyor. Öğretmenler, bir yandan bu ücret politikalar karşısında ayakta durmaya, diğer yandan itibarsızlaştırılan ve değersizleştirilen meslek onurunu korumaya çalışıyor.

Bu 24 Kasım’da öncekilerde olduğu gibi değişmeyen sahte övgüler, içi boş vaatler ve hamaset nutuklarıyla geçip gidecek. 25 Kasım olduğunda 24 Kasım’dan geriye öğretmenlerin kendi aralarında ya dayanışma amaçlı oluşturdukları sosyal faaliyetlerin anıları ile öğrencilerinin sunduğu bir çiçeğin mutluluğu kalacak. Bunlar içi boşaltılan mesleğin onurunu kurtarır mı bilinmez ancak, bu türden hatırlatmaların her öğretmenin belleğinde unutulmaz izler bıraktığı bir gerçek. Burada esas olarak bakılması gereken ağdalanmış ve maskelenmiş nutuklardan çok içinde bulunduğumuz tablo ve tablonun yarattığı, güvensizlik, karamsarlık, mutsuzluk ve umutsuzluktur.

Aşağıda 34 Yıldır değişmeyen ve bugün de devam etmekte olan yoksulluğumuzun  sayıların diliyle özetlemelerin her biri ve eklenebilecek pek çok gösterge  kralın ne kadar çıplak olduğunun kanıtı aslında.

12 Yılda Aylıklar 4, Ekmek Fiyatı 6,3 Kat Zamlandı!
12 Yıllık AKP Hükümeti döneminde aylıklar yaklaşık 4 kat artarken, temel tüketim maddeleri ve hizmetlerinde artış oranları 6-10 kat arasında artış göstermiştir. Örmeğin, bu artışlar, şarküteri ürünlerinde 6,ekmek’te 6,3,kahvaltı ürünlerinde 7,ev kirası 6,6,tüp gaz 6,1,diğer gıda ve hizmetlerde de 6 ile 10 kat arasında artışlar olmuştur. Aynı süre içerisinde 4kişilik ailenin insanca yaşamı için 3470 (Kaynak, Türk iş) TL gerekirken öğretmen aylıkları ortalama 2200TL’de kalmıştır.

Ocakta %3 Zam, Günde 2 TL Artış Demektir.
Hükümet ile işbirlikçisi olan sendikanın yaptığı toplu sözleşmeye göre 2015 yılında öğretmen aylıkları %3+3 artacak. Bu zammın karşılığı 2100 TL maaş alan bir öğretmende ayda 63,günde 2 TL artış demektir.2TL’ye ne alınabilir? Diye sorarsanız ancak 2 ekmek diyebiliriz. Bir tas çorbanın 5 TL olduğu bir ülkede öğretmen 3 gün çalışırsa ancak bir tas çorba içebildiğini ayrıca belirtmekte fayda var. Günlük zammı başka harcama örnekleriyle eşleştirmek mümkündür. Ne ile eşleştirerek eşleştirelim verilecek zammın bir anlamı ve karşılığının olmayacağını söylemek olanaklıdır.

45 Yıl Çalış Ancak Bir Oda Alabilirsin!
Öğretmenler, DMK göre ikramiye hesaplanmasında aylıkların tabloda belirtilen kalemlerin 30 ile çarpımına karşılık gelen oranda ikramiye alabilmektedirler.30 yıl çalışan bir öğretmen 63 bin 069 TL ikramiye alabilmektedir. Öğretmenlere ödenmekte olan ek ders, uzmanlık tazminatı dahil pek çok ödeme kalemi ikramiye hesabına dahil edilmemektedir. Hem bu ödenekler hem de 30 yıl koşulu nedeniyle 45 yıl çalışan bir öğretmenin tazminat kaybı yaklaşık 32 bin TL’dir 45 yıl çalışan bir öğreten alığı ikramiye ile bir evin odasını ancak alabilmektedir. İkramiye hesaplanma yönteminde 30 yıl sınırı kaldırılarak işçilerde uygulanan kıdem tazminat tavan ücreti uygulamasına geçilmesini yolunu açacak yasal değişiklikler yapılmalıdır. (Tavan ücret x çalışılan yıl)  Yıl ve ikramiye hesaplamalarına getirilen sınırlamalar kaldırılarak yaşanmakta olan hak kayıpları giderilmelidir (2014 Kıdem Tazminat Tavan Ücreti 3438 TL’dir.)

Hizmet 45 Yıl, Emekli Aylığı 1997 TL!
Öğretmenlerin çalışırken aylık gelirleri daha yüksek olurken emekli olduklarında aylık bağlama oranlarından ve ödeme kalemlerinin tamamının aylıklara eklenmemesinden dolayı emekli aylıkları %40 azalmaktadır. Aylık azalmasından kaynaklı olarak pek çok öğretmen emekli olduklarında yeniden ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Öğretmenlerin çalışırken aldıkları aylıkları emekli olduklarında da alabilecekleri bir sistem uygulamaya konulmalıdır.

Sonuç olarak, gelecek nesillerin nitelikli yurttaşlar olarak yetiştirilmesi ancak nitelikli ve tam donanımlı öğretmenlerle olur.  Unutmamak gerekir ki, öğretmene yapılan yatırım ülkenin geleceğine ve ilerlemesine yapılacak en büyük katkıdır. Öğretmenlere hak ettikleri itibar, insanca yaşayacakları ve mesleklerini rahat icra edebilecekleri ekonomik ve sosyal haklar verilmelidir. Yukarıda sıralanan ve başkaca eklenecek nedenlerden dolayı 24 Kasım’ı bir Öğretmenler Günü değil, darbecilerin öğretmenlere reva gördüğü, zalimliklerin, zulmün ve uygulamaya koydukları politikaların protesto günü olarak görmek daha anlamlıdır.  
 Kasım 2014 Alaaddin Dinçer/Eğitimci

kaynak; kamudan haber

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)