adscode
adscode

Borç batağındaki üniversite hastaneleri için 'kurtarma' paketi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, üniversite hastanelerinin 4.5 milyar liraya varan borcu olduğunu belirterek, bu hastaneleri borç batağından kurtaracak 25 maddelik paketin gündemde olduğunu…

Borç batağındaki üniversite hastaneleri için 'kurtarma' paketi
Eğitim
Üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu ekonomik sorunlara dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, 4.5 milyar lirayı bulan borcu kapatacak programa dair bilgiler verdi. 

Medimagazin'e konuşan ve 'tam gün' yasasında meydana gelen son gelişmeler hakkında bilgilendirme yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, ''GATA'dan muayenehanesi olan yaklaşık 70 civarında öğretim üyesi var. Onlara da yılbaşına kadar süre verdik. Yılbaşından itibaren tam gün çalışmayı kabul edenler geçtiler, istemeyenler emekliliklerini istediler ya da muayenehanesinde devam edecekler.'' ifadelerini kullandı.

Üniversite Hastaneleri ile ilgili Mart ayında Kalkınma, Maliye ve Sağlık Bakanlıkları Müsteşarları ve YÖK'ün katılımı ile Ekonomi Koordinasyon Kurulu( EKK) toplantısı yapıldığını aktaran Gümüş, "Şu anda üniversitelerin 4,5 milyara yakın borcu var. İşletebilirlik oranları çok düştü ve mal alamıyorlar. Vatandaşa şu ekipmanı al da ameliyat yapayım diyor. Ama tabii ki oralarda devletimizin hizmet sunduğu alanlar bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki hafta zannediyorum sunulacak. Burada 25 maddelik bir paketle çıkıyoruz. Bundan sonra borçlanma olmaması adına çalışmalar ve tam gün ile ilgili de düzenlemeler olabilir. Çünkü üniversitedeki hocalarımızdan 500’e yakının muayenehanesi var. Üniversitedeki işlerin kötüye gitmesinin nedeni ameliyatların başka yerlerde yapılması.'' şeklinde konuştu.

'EĞİTİM FAALİYETLERİ DÖNER SERMAYEDEN KARŞILANMAYACAK'

Eğitim faaliyetlerinin döner sermayeden karşılanmaması için, Maliye Bakanlığı ile çalışmalar yapıldığını ifade eden Gümüş, ''Bunlar genel bütçeden ödenecek. Döner sermaye hizmetten gelen gelirlerin toparlandığı bir havuz olmalı. Her şeyi o havuzdan karşılarsanız orası kontrol edilemez hale geliyor. Bir kısım giderler genel bütçeden karşılanacak.'' dedi.

Üniversitedeki eğitim giderlerinin genel bütçeden alınması için YÖK ile çalıştıklarını belirten Gümüş, ''Hastanelerin adı hastane değil Sağlık Uygulama Merkezi, bunu ayırabilirsek biz de hastaneleri denetleyebileceğiz. Üniversite hastaneleri için Kamu Hastaneleri Kurumu’na benzer bir koordinasyon merkezinin YÖK bünyesinde kurulmasına çalışıyoruz.'' açıklamalarında bulundu.

'AMACIMIZ ÜNİVERSİTE HASTANELERİ İLE DENEYİMLERİMİZİ PAYLAŞMAK'

''Bizim amacımız Üniversite Hastaneleri'nin işletmesini almak değil deneyimlerimizi paylaşmak" diyen Prof. Gümüş, şöyle devam etti: "Örneğin Suriye vatandaşlarının gelmesi ile global bütçede düzenleme yapıldı. Biz oturup paramız bu diyoruz ve ona göre hastanelerimizi düzenliyoruz. Otokontrol var ve bunun aynısının üniversite hastanesinde de olması lazım. Tabii ki eğitim nedeni ile cihaz kapasitesi gerekiyor. Bunun için Kalkınma ya da Maliye Bakanlığı ek bütçeler verebilir. Ama bunun dışında geri kalan hizmetler bizim hastanelerimiz ile aynı.''

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE SUT'TA ARTIŞ

Üniversite Hastanelerin verdiği özellikli hizmetlerin SUT fiyatlarının artırıldığını dile getiren Müsteşar Gümüş, ''Üniversite hastanelerinde sorunlu vakaların SUT fiyatı düşükse bir sorun oluşturuyor. Örneğin diyabetik ayağa ödenen para 800 TL ama hastane bir ay boyunca o vakaya bakıyor ve ücret 8 bin TL’ye çıkıyor. Bunlar revize edildi Yaklaşık 300-400 milyon ek kaynak olacak.'' dedi.

NTV

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)