adscode
adscode

Haftalık plan ile interneti sınırlayın

Çocuklarda sosyal medya kullanımı siber zorbalığı tetikliyor

Haftalık plan ile interneti sınırlayın
Eğitim
İnternet bağımlılığı ebeveynlerin çocukları ile yaşadığı sorunların başında geliyor. Türkiye’de interneti ilk kullanma yaşının son 5 yılda 2’ye düşmesi ve son birkaç yılda ortaya çıkan siber zorbalık çocuklar için tehlike oluşturmaya devam ediyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, ebeveynlerin neredeyse dörtte birinin çocuklarının çevrimiçinde nelerle karşılaştığını bilmediklerini ve neredeyse yarısının da siber zorbalıkla karşılaşmasından endişe duyduklarını ortaya koydu.
 
Çok küçük yaşlardan itibaren çocukların bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik aletleri kullanmaya başlamaları birçok önemli sorunu beraberinde getiriyor. Özel Uğur Anadolu Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Nilgün Şekerci, internet bağımlılığı ve siber zorbalığın çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri ile alınabilecek önlemleri anlattı.
 
İnternet kullanımının yaş gruplarına göre belirli süreler aralığında olması gerektiğini vurgulayan Nilgün Şekerci, “ ilköğretim döneminde dersler haricinde oyun ve eğlenceye maksimum 45 dakika ayrılmalı. Lise çağında ise 2 saat yeterli olacaktır. İnterneti bir anda kesmek sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı için ailenizden yardım alarak haftalık program hazırlayabilir ve o doğrultuda kullanımınızı kontrol altında tutabilirsiniz” dedi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)