adscode

İzmir’in tek kadın çöp kamyonu şoförü o

Toplumda ‘erkek işi’ olarak görülen mesleklerden biri olan çöp kamyonu şoförlüğünü kendine meslek edinen İlknur Çoralar, İzmir Üniversitesinde Kadın ve Toplum dersinin konuğu oldu.

İzmir’in tek kadın çöp kamyonu şoförü o
Üniversiteler
İzmir’de çöp kamyonu kullanan tek kadın şoför olan İlknur Çoralar, İzmir Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Kadın ve Toplum dersinde ‘Erkek İşinde Kadın Olmak’ konusu kapsamında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Çoralar, yaklaşık beş yıldan bu yana severek yaptığı mesleğinde karşılaştığı ilginç olayları anlattı. Bu mesleğe girmek isteyen kadınların çekinmesi gereken hiçbir şey olmadığını belirten Çoralar, “Tek kadın olarak çalışmanın dezavantajları olduğu gibi avantajları da fazla. Bu işi yapmak isteyenler hemen gelsin. Benden sonra bu işte çalışan kadın sayısının artacağına inanıyordum fakat öyle olmadı” dedi.

Çalışırken pişmanlık yaşadığı ve ‘benim burada ne işim var’ dediği zamanların da olduğunu ancak daha sonra tüm bu duygulardan sıyrılarak işine sarıldığını vurgulayan Çoralar, mesleği konusunda en büyük destekçisinin ise kızı olduğunu dile getirerek, “Bu işe başlayacağım zaman bir erkek arkadaşım vardı. Bana ‘ya bu işi bırakacaksın ya da ayrılacağız’ dedi. Ben işimi seçtim. Mesleğimi sorduklarında çöpçüyüm dediğimde inanmıyorlardı. Şimdi herkes bu duruma alıştı” diye konuştu.

Kaza yapmaktan hiç korkmuyorum

Çöp kamyonu kullanabilmek için E sınıfı ehliyet aldığını ve sınava girmek için alana gittiğinde kendisini hoca sandıklarını ifade eden Çoralar, kamyon kullanmanın otomobil kullanmaktan daha rahat ve konforlu olduğunu söyledi. Aracı kullanırken kaza yaptığı zamanlar olduğundan da söz eden Çoralar, şöyle konuştu: “Kaza yapmaktan hiç korkmuyorum, sonuçta erkekler daha fazla kazaya karışıyor ama böyle bir olayın sonunda ‘kadın işte’ lafını duymak beni psikolojik olarak etkiliyor.”

Ders sonunda İlknur Çoralar’a, İzmir Üniversitesi İzmir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazife Aydınoğlu ve öğretim görevlisi Dr. Ayşe Gönüllü Atakan tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)