adscode

Makine mühendislerinin öğretmen olarak atanmasına tepki

Anadolu Eğitim Sendikası MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na başvurarak, mühendislik mezunu ve sonradan alınan pedagojik formasyon belgesi ile yapılan atamalarla ilgili yeni bir düzenleme yapılmasını talep etti.

Makine mühendislerinin öğretmen olarak atanmasına tepki
Sendikalar

Konuyla ilgili AES'ten yapılan açıklama şöyle:

Talim Terbiye Kurulu, Mühendislik mezunu ve sonradan alınan Pedagojik Formasyon belgesi ile yapılan atamaları eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ile eş tutmakta ve mühendisleri öncelikli atama kategorisine koymaktadır. Nasıl ki; eğitim fakültesi mezunu öğretmenler mühendis olarak atanamıyorsa, mühendislerin de öğretmen olarak atanması yanlıştır. Konu ile ilgili Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na başvurarak yeni bir düzenleme yapılmasını talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı : 2187-21/6226 Tarih:06/04/2021
Konu: Öğretmen Atama Önceliği Hakkında

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞINA


İlgi: a) Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 Tarihli Öğretmenlik Alanları, Atama
ve Ders Okutma Esasları başlıklı 9 Nolu Kararı

Kurulunuzca "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları" isimli 9 sayılı kurul kararlarında süreç içerisinde farklı tarihlerde bazı değişiklikler yapılmıştır. Kurul kararına göre İnşaat Teknolojisi Alanına İnşaat Mühendisleri öğretmenlerin ihtiyacı karşılayacak başvurusu olmadığında 2. Öncelikli atanacağı anlaşılmaktadır. Ancak Kurul kararına göre makine mühendislerinin 1. öncelikli atandığı görülmektedir. Makine Teknolojisi alanında da (makine ve kalıp bölümü dahil) öğretmen başvurusunu yeterli olmadığında 2. Öncelikli olarak makine mühendislerinin atanması gerekmektedir.
Genel anlamda öğretmen başvurusunun yeterli olmadığı durumlarda, Makine mühendisliği mezunlarının Bütün teknik öğretmenliklere ortalama 3 farklı mühendislik branşı 1. Öncelikli atamaya kaynak olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Yılladır atanmayan teknik öğretmen mağduriyeti giderilmeden, formasyon satışı gençlere ümit aşılayan  bir pazar ekonomisine dönüştüğü bir zamanda kurul kararlarını yeniden gözden geçirmelidir. Yüz binlerce eğitim fakültesi mezunu öğretmen atanmayı beklemektedir. Ayrıca teknik öğretmen tanımının anlamını bulması açısından Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının öncelikli olması gerekliliktir.
Konu ile ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Düzenleme yapılarak sendikamızın bilgilendirilmesini talep etmekteyiz.
Gereğini arz ederiz.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (1)