adscode
adscode

Öğrenim kredisini geri ödemeyenler için zaman aşımı kararı

1998 yılında mezun olan bir öğrencinin mezun olduktan 2 yıl sonra 3'er aylık dönemler halinde öğrenim kredisini geri ödemesi gerekiyordu.

Öğrenim kredisini geri ödemeyenler için zaman aşımı kararı
Burslar
Ancak bir öğrenci hiçbir taksiti ödememiştir. Daha sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu 1 Mayıs 2009 tarihinde bir  tahakkuk fişi düzenlemiş ve tahakkuk fişinde vade 1/5/2009 olarak belirlenmiştir. Ardından 11.6.2010 tarihli ödeme emri düzenlenerek 16.8.2010 tarihinde öğrenciye tebliğ etmiştir.

Öğrenci ise olayda zamanaşımı bulunduğu gerekçesiyle dava açmış, ancak idare mahkelemeleri öğrenciyi haksız bulmuştur.

Daha sonra Danıştay Başsavcısının itirazı üzerine dosyayı bu kez Danıştay 10. Daire Başkanlığı görüşmüştür. Danıştay yaptığı değerlendirmede 2009 yılında yeniden bir tahakkuk yapılarak yeni bir vade belirlenemeyeceğini belirtmiştir.

Danıştay sonuç kısmında şunu söylemiştir: Bu bakımdan, dava konusu ödeme emrine konu kamu alacağının, öğrenim kredisi borcunun, en geç son taksit tarihi olan 30.9.2002 tarihini izleyen takvim yılı başından itibaren beşinci yılın sonuna; yani 31 Aralık 2007 tarihine kadar tahsil edilmesi gerekirken, bu süre geçirildikten sonra yapılan takibatta tahsil zamanaşımı süresi bulunmaktadır.

Bu karar, öğrenim kredilerinde 5 yıllık zamanaşımının, geri ödeme tablosundaki son tarihten itibaren hesaplanması gerektiğini göstermektedir.

 Sonuç olarak öğrenim kredisi borcu 31 Aralık 2007 tarihine kadar tahsil edilmediğinden zamanaşımına uğramıştır.

memurlar.net

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)