adscode

Üniversite başvurularında son gün

Üniversiteye giriş sınavları için başvurular bugün sona eriyor! Sakın ihmal etmeyin, çünkü başvuru süresi muhtemelen uzatılmayacak.

Üniversite başvurularında son gün
Milliyet Diyalog

17-18 Mart’ta mazerete dayalı “Geç Başvuru” yapılabilir ama o zaman yüzde 50 daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu arada Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) bu yıl için kaldırılacağına ilişkin çok yoğun söylentiler var!

Doğru mu, değil mi belli değil! Çünkü resmi bir açıklama yok! ÖSYM, bu konuda mutlaka bir açıklama yapmalı!

Özellikle de eski ve yeni mezunlar arasındaki eşitsizlik nasıl giderilecek, buna açıklık getirmeli.


Bu konuda fırtınalar kopuyor!

ÖSYM’nin olası sınav açıklamasının içinde bu konu da kesinlikle yer almalı ki kafa karışıklığı ve şehir efsaneleri daha fazla artmasın!

Pandemi bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de kırıp geçiriyor. Sadece eğitim değil, yaşamın her alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor ama tüm bu olup bitenler sanki ÖSYM’nin zerre kadar umurunda değil.

Hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Keşke, Ankara’da birileri pandeminin varlığını onlara da hatırlatsa!..

OBP adaletsizliği

Ortaöğretim Başarı Puanı, neresinden bakarsanız bakın, sosyal adaleti sağlamanın tam tersine, var olan adaletsizliği daha da körüklüyordu. Pandemiyle birlikte adaylar arasındaki makas daha da açıldı.

Yüz yüze eğitim alanlar ile uzaktan eğitim alanlar arasındaki adaletsizlik bir yana eski ve yeni mezunlar arasında da ciddi farkındalıklar ve adaletsizlikler yaşanacak.

Peki, bu konuda bir önlem alındı mı ya da alınacak mı?

Şu ana kadar herhangi bir açıklama yok!

Gönüne o ki bu durum ÖSYM’nin umurunda da değil!..

Adaylar ne diyor?

OBP çok uzun yıllardır tartışılan bir konu. Kaldırılmıyor çünkü okula devam hepten yok olur gözüyle bakılıyor. Devamı ise haksızlıklara neden oluyor. İşte bu konuda gelen mesajlardan sadece birkaçı:

- Güzel bir formül bulunmalı ki öğrencinin derslere ilgisi ve devamlılığı kesintiye uğramamalı. Belki sınıf geçme-kalma tekrar gündeme gelebilir. Ama YKS’de OBP kesinlikle kalkmalı. Haksızlık bu güne kadar oldu bundan sonra olmasın. Eskilere haksızlık olur diye yanlışa devam edilmemeli! Her sistem değişikliğinde zaten ya bir öncekine ya da bir sonrakine hep haksızlık oluyor.


- Normalde de olmamalı. Okullar arasında performans eşitsizliği var. Kimi bol keseden hak etmeyene sırf sınavda yüksek puan gelsin diye şişirilmiş puan verirken, kimi adil olmak için yerinde puan veriyor. Sırf bu yüzden birçok öğrencinin başarı sıralaması kayıyor.

- Eşitlik için kaldırılmalı yoksa eski mezunlara haksızlık olur.

- Geçen sene pandemiden YKS’de konu azaltıldı ve TYT’ye 30 dakika ilave süre verildi. Tercih yapmayanlar, o TYT puanını kullanacak. TYT, zamanla yarış olan bir sınav, o zaman bu sene gireceklere de ek süre verilmeli yoksa haksızlık olur. Doğru olan, OBP kalksın, hormonlu notlar, başarılı çocukları küstürmesin.

- Eğer kaldırılırsa hiçbir öğrenci derse ilgi göstermez, kesinlikle kalkmamalı!..

Bakalım ne olacak? Yanlışa devam mı edilecek yoksa daha adil bir sistem mi getirilecek, hep birlikte göreceğiz!..

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)