adscode
adscode

Vizeler Kalkarsa 100 Milyondan Fazla Turist Dolaşacak

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütüne göre, Türkiye'nin de yer aldığı G20 ülkeleri arasında vizelerin tamamen kaldırılması halinde turist sayıları toplamda 100 milyonun üzerinde artabilir.

Vizeler Kalkarsa 100 Milyondan Fazla Turist Dolaşacak
Türkiye'den Haberler
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütüne (UNWTO) göre, Türkiye'nin de yer aldığı G20 ülkeleri arasında vizelerin tamamen kaldırılması halinde turist sayıları toplamda 100 milyonun üzerinde artabilir.
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye ile AB arasında Geri Kabul Anlaşması ve Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni'nin imzalanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Genel anlamda vizelerin kalktığı ülkelerle turist ve seyahat trafiğinin hızlandığını belirten Ayık, "Türkiye'de yabancı ziyaretçi sayısı her yıl yaklaşık yüzde 10 artıyor" dedi.  Vizelerin kaldırılmasından Türkiye'nin son yıllarda daha karlı çıktığını vurgulayan Ayık, bunun en önemli nedeninin ise Türkiye'nin zenginlikleriyle cazip ve güvenli bir ülke olması şeklinde açıklanabileceğini ifade etti.
Ayık, "Türkiye'de 2023'te, 50 milyon turist ile 50 milyar dolarlık ciroya ulaşılması planlanıyordu ancak AB sürecinde imzalanan mutabakat metniyle biz bu hedefe 10 yıl değil de 5 yılda ulaşabiliriz. Her yıl 10-20 bin yeni yatak ekliyoruz turizm sektörümüze. Vizelerin kaldırılması halinde artış çok daha hızlı olacak" diye konuştu.
Öte yandan bir süre önce UNWTO tarafından yapılan bazı araştırmalara göre, G20 ülkelerinde karşılıklı vizelerin kalkması halinde, bu ülkelerin turizm rakamları üzerinde önemli artışlar gerçekleşecek.
Vizelerin kaldırılması durumunda gelir, turist sayısı ve ek istihdam gibi alanlarda olumlu etkiler ortaya çıkacak, G20 ülkeleri, mevcut turist sayılarına ek olarak ortalama 20 milyon daha turist çekme fırsatı bulacak. Böylece mevcut turist sayısına toplamda 100 milyondan fazla yeni bir kitle katılacak. AA
 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)