adscode
adscode

8 Saniye Yaşam: İzleyin, Yaşayın ve Özgürleşin…

Filmler… Her birimize başka bir mesaj veren, kendimiz olma yolunda adım adım ilerlediğimiz bu hayat yolculuğunda, bize bizi bizle anlatan gerçeklikler.

damlaaktan@gmail.com
Birbirimizden güç alarak yaşadığımız bir dünyada, aslında herkesin kendine emanet olduğu gerçeğine ayna tutan, farklı olduğunu bilerek yaşayan bir genç kızın, Esra’nın, toplumsal kalıplara başkaldırırken yaşadıkları ve kendini bulma öyküsü 8 Saniye...Belki de dünyadaki en zor şey, kendini keşfedip sapasağlam kendi ayakların üzerinde durabilmek. Kırılıyor, dökülüyor, aşkla sarmalanıp aşkla parçalanıyoruz çoğu kez. Hislerimizle mantığımızı dengelemeyi öğrenmemiz gereken bir yolculukta,  hayatı boyu hisleri ve önsezileri kuvvetli olmuş bir genç kadın Esra... Kendi gerçeğini ararken rüyalarından destek alan, gördüğü rüyaları yaşayan ve bunun ardındaki gerçekliği keşfe çıkan bu genç kadının değişimini anlatıyor film.

Her birimizin yaşadığı kişisel deneyimler var bu boyutta çünkü. O deneyimler bazen bir iş ilişkisinde, bazen ve sıklıkla duygusal ilişkilerimizde hayat buluyor. Uzun süre çözemediğimiz bağlılıklar, koptuğu halde geri dönen ilişkiler vb herşey, kişinin kendi ruhsal tekamülünün bir parçası. Kordon bağıyla bağlı olduğumuz insanlar zamanı gelmeden veya bizler bilinçli olarak sıçrayışlarımızı gerçekleştirmeden hayatlarımızdaki rollerinden uzaklaşamıyorlar. Bu kopuşlar genellikle ya çok sancılı kırılmalarla, ya da kişi biraz olsun farkındalık seviyesini geliştirebilmişse daha yavaş ve daha az sancılı olarak zaman içinde oluşuyor. Bu oluşum gerçekleştiği sırada, veya tamamlandıktan sonra ise, hayatlarımıza bizi dengeleyen, daha dingin ve paralel enerji ve titreşimde olduğumuz insanlar eklenmeye başlıyor. Kendi gerçekliğimizi en zararsız ve en sakin şekilde yaşayabilmenin tek yolu, zihnimizi durdurup kalbimizin sesini dinleyebilmekten geçiyor. Bunu yapabilmekse şüphesiz kolay değil. Düşüncelerinizin hangilerinin korku, vicdan, bağlılık kavramlarıyla hareket ettiğini, hangilerinin saf sevgiden beslendiğini bulmanız gerekli. Bu ayrımı yaptığınız zaman, tüm deneyimleyeceğiniz gerçek sevgidir.


 

Hem üzerine kurgulandığı hayat hikayesi hem de işlenişi itibariyle, tasavvuf, Allah inancı, Allah'ı her an her yerde hissetmek, sevgi, kadın, şiddet, cesaret, affetmek, ruhsal gelişim ve varoluş temalarının hepsine birden değiniyor.


"Sen çok güzel bir kız hayalisin Yaradanın güzellik uykusunda...Asla seni korkutmalarına izin verme!"


Allah'a olan inancı, sevgisi, ve bunu pek çok insandan farklı olarak korkmadan hayatının her alanına taşıması o kadar güçlü ki Esra’nın, bu durum bir gün gerçeklikten uzaklaşmış gibi damgalanmasına yol açıyor. 
 

Oysa “Allah’ı duymak ne zamandan beri hastalık oldu ki?”… Bu olsa olsa,  içimizde taşıdığımız koşulsuz sevginin en büyük gerçek ve iyileştirici güç olduğunun kanıtı olabilir, başka bir şey olamaz. Ama bunu keşfetmek bile başlı başına bu hayatın amacı belki de…
 

"Bence hayatta insanın varoluşunu hissettiği iki an vardır; biri aşık olduğunda, diğeri ölüm kendini hissettirdiğinde" diyor Esra... 


Aynılaştırdığımız bir toplumda yaşayan, farklı bir kızın, farklı insanların öyküsü 8 saniye... Esra, Damla, Mine... Sadece isimlerimiz farklı... Her birimiz aynı, her birimiz farklıyız aslında... Herkesin kendinden çok şey bulacağı, sıradışı hayatların öyküsü bu... Çünkü dışarda bir yerlerde sizin hikayenize benzer hikayeler yaşayanlar var, siz sadece birbirinizle henüz karşılaşmadınız.

 -"Güneşin bakış açısından bir insan ömrü sadece 8 saniye... Kendini nasıl hissediyorsun?"

-"Ölümlü..."

Ölümlü olduğumuz bir dünyada ölümsüzmüş gibi yaşamak istemeyenlerin, gelişime, değişme, dönüşüme ve gerçeği bulmaya açık olanların izlemesi gereken bir film. Korkmamak lazım, çünkü dönüşümün ta kendisi hayat ve hayatın ta kendisisin sen.

8 saniye ayırın ve bir bilet alın! Pişman olmayacaksınız... Çünkü, kendi gerçeğinize çıkacağınız bir yolculuğun bileti bu…

Ama daha önemlisi unutmayın, kendi hikayenizi yazmak için sadece 8 saniyeniz var... İyi seyirler...

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Güle güle Mario Levi…
Milyonluk haber: 9.05