adscode
adscode

"Down sendromu hastalık değildir"

21 Mart Down Sendromlular Günü nedeniyle açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, down sendromlu bireylerin izole edilmeden sosyal hayatta yaşamalarının önemli olduğunu belirtti.

"Down sendromu hastalık değildir"
Sağlık
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Down Sendromlular Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çekti. 

Akkaya, Down Sendromlular Günü aracılığıyla bu kişilerin ayrımcılık ve önyargıya maruz kalmasının önlenmesi, erken ve sürekli eğitimin öneminin vurgulanması gerektiğini ifade etti.
Down Sendromlular Günü için 21 Mart'ın, bu kişilerde 21. kromozomun üç tane olması nedeniyle seçildiğini anımsatan Akkaya, şunları kaydetti:
"Down sendromu hastalık değil, genetik farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya tedavi edecek bir tıbbi yol yoktur, tek yol eğitimdir. Dünyada ortalama 800 doğumdan 1'inde down sendromu görülmektedir. Dünya'da 6 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 100 bin down sendromlu vardır. Bilinenin aksine down sendromlu bireylerin ortalama ömürleri 60 yıl civarıdır. Gelişimci ve kapsayıcı tutum ile down sendromlu bireylerin sosyal hayatta, tüm insanlarla birlikte izole edilmeden yaşamaları çok önemlidir. Bu yönde emek harcayan tüm birey ve kurumların mücadelesinde, partim ve şahsım adına her zaman yanlarında ve dayanışma içinde olduğumuzu bildiririm."

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)