adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

‘Eğitim, siyasete arka bahçe olamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’da SESADER’in öncülüğünde düzenlenen eğitim çalıştayına katıldı. Sonuç bildirgesinin ardından yapılan açıklamada “Eğitim asla siyasetin arka bahçesi olamaz”…

‘Eğitim, siyasete arka bahçe olamaz’
Eğitim
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Burdur’da eğitim çalıştayına katıldı. Çalıştayın ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık “Eğitim asla siyasetin arka bahçesi olamaz. Eğitim, adı üstünde milli olmalı, ama maalesef gayri milli durumda” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’da SESADER’in öncülüğünde düzenlenen eğitim çalıştayına katıldı. Sonuç bildirgesinin ardından yapılan açıklamada “Eğitim asla siyasetin arka bahçesi olamaz” denildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün Burdur’da CHP Genel Başkan yardımcıları Çetin Osman Budak ve Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Cengiz, CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten ve partililer tarafından karşılandı. Buradan konvoyla şehir merkezine geçti. Burdur Valiliği önünde de CHP Gençlik Kolları üyeleri tarafından Kılıçdaroğlu, meşalelerle karşılandı. Partili gençlerle de selamlaşan Kılıçdaroğlu’na üçüncü karşılama ise çalıştayın yapıldığı Grand Özeren Hotel önünde kalabalık partili grubu tarafından yapıldı.

‘Çözüm arayışındayız’
CHP PM üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız’ın başkanlığını yaptığı Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Derneği’nin (SESADER) öncülüğünde gerçekleştirilen çalıştayı izleyen Kılıçdaroğlu herhangi bir açıklamada bulunmadı. Çalıştayın sonuçlanmasının ardından sonuç bildirgesine ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, kısa bir açıklamada bulundu. Türkiye’nin eğitim politikasının artık evrensel, çağdaş, laik normlardan uzaklaştığını belirten Karabıyık, “Aslında bu bir evrilmedir ve eğitim politikamız var mıdır diye düşündüğümüzde, bir eğitim politikasına da sahip değiliz. bugün mikrofonu dışarıda hangi veliye uzatsanız mutlaka çoğu sorundan yakınacak. İşte biz de bu sorunlara çözüm arayışındayız. CHP olarak sadece eğitim değil, ulusal çocuk politikası yapmaya çalışıyoruz. Çünkü Türkiye’nin bir ulusal çocuk politikası yok. Bunun içinde eğitim, çocukların barınması, beslenmesi, hukuksal bakış açısı, korunması var. Yani bütüncül bir çocuk politikasına ihtiyaç var” dedi.

Sorunların başlıklar halinde iki gün boyunca akademisyenler ve sivil toplum örgütleri yetkilileriyle ele alındığını anlatan Karabıyık, şöyle devam etti: “Ortaya güzel bir sonuç bildirgesi çıkmış oldu. Eğitim asla siyasetin arka bahçesi olamaz. Birileri gelecekte yerleştirmek istedikleri ideolojileri eğitimi araç olarak kullanarak gerçekleştiremez. Eğitim asla gelecekteki ideolojileri yerleştirme aracı olarak kullanılamaz ve kullanılmamalıdır. 

Bugün Türkiye’nin eğitim sorunlarında sınav sisteminden, çocukların deneme yanılma tahtası olmasından tutun da derslerin içerikleri, müfredatına kadar şu anda çağdaşlıktan, laik eğitim ve bilimsellikten uzaklaşan örnekler var. Eğitim dediğimizde sadece öğrenci, okul, Kitap, müfredat değil. Sözleşmeli öğretmenlerin bile atanıyor olması burada yanlış bir politika olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim adı üstünde milli olmalı, ama maalesef gayri milli durumda. Öğrencilerin barınması çok önemli bir sorun. MEB’in çok kısa sürede barınma sorununu çözmesi ve YİBO’ları, yurtları tekrar gündeme getirmesi çok acil bir ihtiyaç. Eğitimi öncelemek zorundayız, eğitimdeki sorunlara çözüm bulmayı öncelemek zorundayız ve öğrenci ve öğrenme merkezli, Türkiye’nin geleceğini çağdaş, laik eğitim normlarına yerleştirecek düzeyde yapmalıyız.”

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)