adscode

"MEB faturayı öğretmenlere kesmek istiyor"

Eğitim Sen, salgın nedeniyle yaşamını yitiren eğitim emekçilerinin sayısının her geçen artması gün ve gerçek rakamların saklandığına yönelik iddialara ilişkin MEB'e eleştirilerde bulundu.

"MEB faturayı öğretmenlere kesmek istiyor"
Sendikalar
Güncelleme : 27-Apr-21 17:16

Eğitim Sen'den yapılan açıklamada; "Bu hafta yayınlayacağımız vaka tablosu maalesef eğitim emekçilerinin vefat haberleriyle dolu kara bir tablo oldu. Yüz yüze eğitime ara verme kararının alındığı 12-18 Nisan haftasında, 7 eğitim emekçisini kaybetmiştik. Vefat haberleri ne yazık ki artarak devam etti. 19-25 Nisan haftasında 14 eğitim emekçisi vefat etti. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren eğitim emekçilerinin yakınlarına ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. 2 Mart’tan bu yana tutmuş olduğumuz kayıtlara göre, salgın nedeniyle yaşamını yitiren eğitim emekçilerinin sayısı 45’i buldu. Gerçek rakamın bu sayının çok üstünde olduğuna dair haberler olmasına rağmen, MEB’den bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamakta ve sorumluluktan kaçılmaktadır." denildi.

MEB ek ders ücretlerini tartışma konusu yapmaktan çekinmiyor

"Her gün aşı olmadan yüz yüze eğitimin yükünü kaldırmaya çalışan öğretmen arkadaşlarımızın vefat haberlerini alırken, bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya olmamız yetmezmiş gibi, MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerini tartışma konusu yapmaktan çekinmemektedir." diyen Eğitim Sen, MEB'in öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için internet alt yapısı sunmadığını, bilgisayar ve tablet dağıtımı yapmadığını ve buna rağmen çocukların uzaktan eğitime erişememesi ve çeşitli nedenlerle derse girmemesinin faturasını öğretmenlere, ders ücretini ödemeyerek kesmek istediğini söyleyerek "MEB’in bu salgını fırsata çeviren tüccar anlayışını kınıyoruz. " ifadesini kullandı.

Sınavlar bir an önce iptal edilmeli

Önlemler alınmadan yüz yüze eğitime geçmenin ağır sonuçlarıyla karşı karşıya olunduğunu ifade eden Eğitim Sen, bundan ders çıkarılması gerekirken aşılama süreci tamamlanmadan halen anaokullarının, 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime devam etmesi, liselerde sınav yapma ısrarının, bizleri çok daha ağır tablolarla karşı karşıya bırakma riski taşıdığını belirterek; "Nitekim bu hafta bizlere ulaşan vakalarda yüz yüze eğitimin devam ettiği sınıfları incelediğimizde anaokullarında 9 pozitif, ortaokullarda 38 pozitif-8 temaslı, liselerde 47 poziti-3 temaslı öğretmenimiz vardır. Öğrenci vakalarını incelediğimizde ortaokullarda 37 pozitif-28 temaslı, liselerde 95 pozitif-73 temaslı öğrencimiz söz konusudur. Aşılama süreci tamamlanmadan hiçbir kademede yüz yüze eğitim devam etmemeli, sınavlar da bir an önce iptal edilmelidir.


Tüm eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılması, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim hakkı ile toplumsal sağlığın korunması için mücadelemize devam edeceğiz." açıklamalarında bulundu.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)